Kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě. Europoslanci podpořili statečnou Navalnou

před 2 měsíce 38

Julia Navalná, vdova po ruském opozičním vůdci Alexeji Navalném ve středu vystoupila v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Svým projevem sklidila souhlasný potlesk, přičemž jí mnozí europoslanci vyjádřili soustrast. Její projev byl podle nich emocionální, silný a připomněl, jaký je rozdíl mezi demokracií a Ruskem. Vzhledem k agresivitě a brutalitě Kremlu je potřeba si uvědomit, že ten, kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě, uvedl pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Julia Navalná ve svém projevu označila Vladimira Putina za šéfa zločinecké organizace a vyzvala Evropskou unii, aby přestala být nudná a začala být více inovativní. Pokud ho chce porazit, další sankce podobné těm dosavadním nebo nová rezoluce nestačí. „Pokud vážně chcete porazit Putina, musíte začít být inovativní. A přestat být nudní,“ prohlásila s tím, že její manžel neustále přicházel s novými nápady, jak bojovat s Putinovým represivním režimem, jeho cenzurou a potlačováním opozice.

Europoslanci Navalné vyjádřili soustrast, přičemž mnozí z nich zdůraznili, že boj Navalného za demokracii proti zkorumpovanému režimu podle nich nebyl marný.

„Putinův režim zabíjí tisíce Ukrajinců, včetně žen a dětí. Zároveň posílá na smrt tisíce svých občanů kvůli neobhajitelné agresi. Nyní zabil statečného člověka, který chtěl pro miliony Rusů lepší život v lepším Rusku. O charakteru režimu Vladimira Putina není pochyb, jak řekla Julie Navalná, Rusku vládnou zločinci,“ okomentoval slova Navalné europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) pro deník FORUM 24.

Zda se stane Julia Navalná stane pokračovatelkou svého manžela si ovšem Niedermayer netroufá říci a podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) to ukáže čas. „Agresivita a brutalita Kremlu je obrovská, vyžaduje obrovskou odvahu se proti němu, byť symbolicky, postavit…,“ řekl Niedermayer a zdůraznil, že doufá, že Rusové nespokojeni s režimem najdou cestu, jak projevit nesouhlas. Skutečnost, že Alexej Navalny bude symbolem této statečnosti je podle něj zřejmé.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) dala Navalná svým vystoupením jasně najevo, že chce navazovat na odkaz svého manžela a být tak pokračovatelkou jeho díla. „Je tedy pravděpodobné, že by Julie Navalná mohla stanout v čele ruské opozice,” řekl pro deník FORUM 24 a připomněl, že hovořila o tom, že boj pokračuje, že spoléhá na nás v Evropě, ale současně řekla, že našimi spojenci jsou i Rusové, kteří nesouhlasí s Putinem a chtějí jiné Rusko.

Zdechovský pro deník FORUM 24 dodal, že byl středeční projev velmi emocionální a silný. „Putin je odporný diktátor, který zabíjí své oponenty. Proto je potřeba si uvědomit, že ten, kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě,“ řekl a zdůraznil, že Putinova prohra bude Navalného vítězství!

S tím, že byl Navalné projev velmi silný a emocionální, souhlasí i Jiří Pospíšil. „Bylo zřejmé, že zatímco její manžel je dnes symbolem boje za demokratické Rusko, ona je nadějí, že by tento boj mohl jednou úspěšně skončit – Rusko by mohlo být svobodné a demokratické,” okomentoval pro deník FORUM 24. 

Podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) bylo vidět, že se Navalna musela hodně ovládat, aby byla ve svém proslovu věcná. „Když řekla, že Putin je krvavá zrůda, věděla moc dobře, o čem mluví,“ uvedla s tím, že je to statečná žena a Evropský parlament oslovila velmi silně.

Navalna podle Šojdrové připomněla, jaký je rozdíl mezi demokracií a Ruskem. „Zatímco my se chystáme na volby, natáčíme videa, platíme reklamy, tak tohle vše je v Rusku opozičníkům odepřeno,“ vysvětlila s tím, že proti Putinovi a jeho spojencům je třeba bojovat jako proti organizovanému zločinu. „Julia dnes symbolizuje naději pro svobodu v Rusku!“ dodala.

Europoslanci se ve čtvrtek chystají schválit rezoluci, ve které označí Navalného smrt za vraždu a vyzvou k mezinárodnímu vyšetření jejích okolností. Rusko to odmítá.

Přečtěte celý článek