Kdo tu nežije, ať tu nevolí? Bojíme se nejen cizinců, ale i Čechů „infikovaných cizáctvím“

2 měsíce starý 13

26. ledna 2021 7:48Názor

Sčítání hlasů v krajských a senátních volbách. Bude je někdy v budoucnu možné posílat dálkově? Foto: ČTKSčítání hlasů v krajských a senátních volbách. Bude je někdy v budoucnu možné posílat dálkově? Foto: ČTK

Komentář Jana Moláčka: Opoziční trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 svolává mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž bude navrhovat mimo jiné zavedení korespondenční volby. Argumentuje tím, že Česko je jedna z posledních zemí v Evropě, která desítkám či stovkám tisíc svých občanů fakticky brání spolurozhodovat ve volbách. Odpůrci poukazují na údajné problémy, které hlasování na dálku mělo podle nich způsobit v USA. V diskusích přitom silně rezonuje i názor, že by podmínkou účasti ve volbách měl být fakt, že dotyčný volič „žije v Česku“. Co tento postoj ve skutečnosti signalizuje?

Aby bylo jasno hned na začátku – nikdo nezpochybňuje, že zavedení možnosti hlasovat jinak než osobně za plentou ve volební místnosti je vážný zásah do nejdůležitějšího mechanismu demokratického státu. Vyplatí se spíš zdrženlivá opatrnost než nekritické nadšení.

Jistě, řeči o podvodech v USA a v Rakousku, které mělo dopisové hlasování umožnit, jsou bohapusté lži, kterými se netřeba dále zabývat. Ano, desítky zemí možnost volit na dálku úspěšně zavedly, některé už pěkně dávno. Jenže – vesměs jde o země, které dokázaly zavést také třeba funkční rezervační systém na očkování. Česko aktuálně v chytrých řešeních kupí jedno selhání na druhé. Debakl s trasovaním pohřbil stovky, možná tisíce lidí, podobný debakl u voleb by mohl pohřbít demokracii.

Také je pravda, že řada obav vyslovovaných ve spojitosti se zavedením volby bez osobní přítomnosti má opodstatnění. Ať už jde

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj