Kdo ubytoval uprchlíky, může požádat o příspěvek

5 měsíce starý 200

Dávka, kterou začal stát vyplácet, je určena pro ty, kdo zdarma ubytovali uprchlíky z Ukrajiny u sebe doma nebo ve volném bytě, který jim patří. Na pokrytí nákladů dostanou až 3000 korun na osobu měsíčně, maximálně však 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek je osvobozen od daně z příjmu.

Podmínkou pro vyplacení příspěvku je, že jejich příjemce ubytoval Ukrajince alespoň na 16 dní v kuse, ubytovaní také musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě.

Žádat o příspěvek může na webu davkyuk.mpsv.cz nebo na krajských pobočkách úřadu práce každý, kdo ubytoval Ukrajince od začátku března, dávka je zatím schválena do pololetí. Potom vláda podle situace částku přehodnotí.

Téměř 280 tisíc speciálních víz

Většina lidí, kteří z Ukrajiny do Česka přišli, ubytování našla. Podle ministra vnitra Víta Rakušana využívá některou z forem humanitárního ubytování jen devět set lidí. V Praze takto například bydlí v tělocvičnách.

Celkový počet válečných uprchlíků v republice se blíží 280 tisícům. V neděli vydaly úřady 2572 nových speciálních víz za účelem dočasné ochrany, od začátku ruské invaze na Ukrajinu jich je celkem 279 229. Na cizinecké policii se nahlásilo celkem 162 892 lidí, z nich 1576 nově v neděli, uvedlo ministerstvo vnitra.

Množství běženců, kteří přicházejí, je sice nižší než v prvních týdnech války, ale v poslední době se ustálilo a již výrazně neklesá. Například Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Hradci Králové denně odbaví mezi stem a dvěma sty lidí. V neděli jich bylo 151, v sobotu 140, v pátek 112. V posledním dnu také asi třetina příchozích potřebovala pomoc s hledáním ubytování.

Zdroj