Kdy se otevřou školy? Žáci prvního stupně možná 12. dubna

3 měsíce starý 9

Téměř všechny školy v Česku jsou nyní uzavřeny jako jedno z opatření proti šíření nemoci COVID-19, děti se učí na dálku. Ministr Plaga (ANO) představil plán návratu dětí do škol. Stěžejním datem je 12. duben, kdy se mají do škol vrátit žáci prvního stupně základních škol.

Ve středu po Velikonocích, den po jednání vlády, bude podle Plagy řečeno, jestli se školy otevřou ve všech okresech. Záležet bude na epidemické situaci. Podle Plagy není otevírání škol signálem k uvolňování opatření v dalších částech společnosti, otevření škol je celospolečenskou prioritou.

Základní školy a školky

Od 1. března 2021 jsou zavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny, s výjimkou základních škol, školek a dětských skupin při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. 

12. dubna by se do škol měly vrátit žáci prvního stupně základních škol. Zároveň by se měly otevřít i školky. Na prvním stupni ZŠ by měla platit rotační výuka.

Žáci druhého stupně mají pokračovat s distanční výukou. Ministerstvo školství ale plánuje umožnit žákům druhého stupně individuální konzultace kvůli prospěchu.

Opatření

Školáci budou dvakrát týdně testování antigenními testy. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Předškoláci budou maximálně v 15členných skupinách.

Přijímací zkoušy na střední školy

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se letos opět posunou na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek letos prodlouží čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a v matematice ze 70 na 85 minut. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, letos zatím ministerstvo počítá s tím, že se budou konat obvyklé dva termíny.

Střední školy a střední odborná učiliště

Žáci středních škol nadále pokračují v distanční výuce. Termín jejich návratu do škol by měl být shodný s termínem návratu žáků druhého stupně základních škol. Ministerstvo školství ale zatím přesné datum nezveřejnilo. Bližší informace lze očekávat po jednání vlády po velikonocích.

Žáci středních odborných učilišť nadále pokračují v distanční výuce. Termín jejich návratu do škol by měl být shodný s termínem návratu žáků druhého stupně základních škol a žáků středních škol. Ministerstvo školství ale zatím přesné datum nezveřejnilo. Bližší informace lze očekávat po jednání vlády po velikonocích. 

Žáci posledního ročníku středních škol a středních odborných učilišť se budou moci účastnit osobních konzultací v maximálním počtu šesti studentů.

Ministerstvo školství oznámilo posunutí termínů státních maturitních testů z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Ohlásilo také některé změny, maturanti mj. nebudou muset letos skládat ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka. Změnily se také termíny jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory, a to z 12. a 15. dubna na 3. až 6. května.

Vysoké školy 

Vysoké školy zůstávají nadále uzavřeny. Studenti pokračují s distanční výukou. Návrat studetů vysokých škol by měl přijít společně s návratem žáků druhého stupně zš, žáků SŠ a SOŠ.

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Rozhodne se o tom týden předem s ohledem na vývoj epidemie.

Zápisy do prvních tříd: Jak budou vypadat? >>>

Odborníci nedoporučují dávat děti k prarodičům >>>

Zavřené školy: tip, jak zabavit děti >>>

Zdroj