Kdyby se tu objevil paralelní ministr zdravotnictví, rezignuji, řekl Blatný

1 měsíc starý 10

Ve chvíli, kdyby vedle Jana Blatného začal paralelně fungovat další orgán, nad nímž by současný ministr zdravotnictví neměl kontrolu, rezignoval by. Blatný v nedělních Otázkách Václava Moravce takto okomentoval vznik nové odborné poradní skupiny hlavního epidemiologa IKEM Patra Smejkala při Úřadu vlády. Blatný dle svých slov nechce situaci, kdyby v České republice de facto fungovali dva ministři zdravotnictví.

„Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval,“ prohlásil Blatný.

Nový orgán vedený Smejkalem, členem Rady vlády pro zdravotní rizika, má ministru zdravotnictví poskytovat nezávislá odborná stanoviska. Epidemiolog IKEM se má podle premiéra Andreje Babiše pro veřejnost stát „novým Prymulou“. „On ví od začátku mé stanovisko, že toto je skupina, která by měla být od základu na úrovni ministerstva zdravotnictví,“ míní Blatný. Ve vznikající skupině nemají podle ministra zdravotnictví sedět zaměstnanci resortu, ale odborníci.

Zatím není zcela jasné, jaké kompetence bude Smejkalova skupina mít, Blatný má ale za to, že jako ministr musí mít plnou kontrolu nad zdravotnickou situací v zemi. „Kdyby tady vznikl druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl vytvářet paralelní struktury s ministrem zdravotnictví, tak to není způsob, který jsem schopen nějakým způsobem akceptovat,“ prohlásil s tím, že se svého postu rozhodně nechce držet za každou cenu.

Smejkal: Nabídku bych nepřijal

Petr Smejkal by alespoň dle svých dřívějších slov případnou nabídku stát se ministrem zdravotnictví ani nepřijal. Podle něj je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19, nikoliv ministra. Reagoval tak na dohady o možném konci Blatného. „Nepřijal (nabídku být ministrem), protože bez dalších systémových změn by to byl jen další ministr, do kterého by se kopalo a zase by byl vyměněn. To, jestli bude nový ministr, to by nic nezměnilo. Je tam celé ministerstvo, které je tak trochu problém,“ řekl Smejkal ke spekulacím o blížícím se konci Blatného ve funkci.

Zdroj