Když se z garáže stane muzeum. Karel Petschke v osmdesáti letech stále jezdí s veterány na závody

před 1 měsíc 59
  • Karel Petschke u svého veteránu Aero 30, se kterým v 90. letech dojel až do Skotska | Foto: Markéta Vejvodová | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (11)

Karel Petschke měl vždy rád starožitnosti a auta, která měla styl. Netušil ale, že díky svému životnímu stylu bude mít na stáří doma v Horoměřicích doslova technické muzeum. Ve svých osmdesáti letech ještě stále jezdí s veterány na závody, relaxovat chodí do houpacího křesla v garáži mezi předválečné motorky a gramofony.

Horoměřice (Praha) 19:06 11. května 2024

První auto si Karel Petschke kupoval v roce 1970. Potřeboval spolehlivý vůz, se kterém by jezdil s rodinou na výlety. Pořídil si nakonec čtyřicet let starou aerovku. Velmi dobře totiž věděl, že tato auta vydrží věčnost.

Když se z garáže stane muzeum. V osmdesáti letech Karel Petschke stále jezdí s veterány na závody

Dnes má ve své garáži šest aerovek a projezdil s nimi Evropu. S vozem Aero 30 dojel až do Skotska a s menší aerovkou z roku 1930 navštívil v roce 1934 Neapol. V jeho garáži ale najdete i zahraniční předválečné vozy BMW, Alfa Romeo nebo Austin Seven.

Veterány miluje. Jsou to spolehlivé vozy, které se kdysi vyráběly „na koleni“. Každý vůz je proto pro Karla Petschkeho neopakovatelný originál.

Garáž za chalupu

Tato auta s „duší“ ale také potřebují péči. Bylo nutné na dvoře rodinného domu v Horoměřicích postavit značnou garáž. Veterány si oblíbila i paní Petschkeová. Společně sjezdili neuvěřitelné množství závodů a pokaždé s jiným vozem. Dnes jsou všechny jejich poháry a ceny ze závodů vystaveny ve velké vitríně v garáži.

Jenomže na stavbu velké garáže nebylo dost prostředků. Nezbylo nic jiného než prodat chalupu. Vznikl další problém. Pan Petschke má totiž rád i staré předměty a velmi nerad vidí, když se vyhazují. Garáž se tak pořád zvětšovala.

Unikátní Tatra 77a se středovým reflektorem čekala na restaurátory půl století. Teď je k vidění v Plasích

Číst článek

Přátelé navíc byli ze sbírky nadšení a rádi přiváželi další historické technické poklady. Nakonec se panu Petschkemu podařilo na dvoře a v garáži vybudovat malé soukromé technické muzeum, které se může pyšnit mnoha zajímavými exponáty. Kromě řady veteránů tu můžeme obdivovat i starou benzínovou pumpu, ze které kdysi tato auta nabírala benzín. Na dvoře nechybí ani parostroj značky Slavia.

Hlavní jádro expozice je ale přímo v garáži. Najdete tu předválečné motorky značky ARIEL, řadu stařičkých telefonů, nejstarší televize i rádia, prvorepublikové dětské kočárky, ale také flašinet a gramofony z roku 1918. Jsou stále funkční a jeden z nich je dokonce s pražského luxusního Grandhotelu Šroubek, který stával na Václavském náměstí.

Mezi všemi exponáty je ale jeden, který je pro pana Petscheho nejdůležitější – staré houpací křeslo. Právě sem chodí relaxovat a vždy se mu tu zlepší nálada. A z kterého exponátu má ve svém muzeu největší radost? Vůz Aero 662. Patřil totiž předválečnému novináři F. A. Eslstnerovi, který s tímto vozem v roce 1934 procestoval západní Afriku.

Soukromé muzeum pana Petschkeho je otevřené pro všechny jeho přátele a přátele přátel. Být obklopen starými věcmi s historií a příběhem je jeho životní styl. Je také rád, že může mladým lidem ukázat, jak se kdysi žilo a kousek tohoto světa pro další generace také zachovat.

Markéta Vejvodová

Přečtěte celý článek