Kim Čong-un nechal provést další raketový test

5 měsíce starý 129

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši podle agentury Reuters řekl, že předpokládaná balistická raketa doletěla do vzdálenosti asi 500 kilometrů. „Mohla to být i raketa dlouhého doletu odpálená na kratší vzdálenost,“ řekl zpravodajskému serveru BBC News spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda.

Během necelého týdne by to byl již druhý test. Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu.

Loni v říjnu ale KLDR odzkoušela nový typ balistické střely odpalovaný z ponorky. Test vzbudil obavy, protože by dával autoritářskému režimu k dispozici technologii pro nepozorované vypálení raket.

Před několika měsíci také Pchjongjang vypálil nově vyvinutou protiletadlovou střelu a krátce předtím vyzkoušel dosud neznámou údajně hypersonickou raketu. V nedávné době rovněž zkušebně odpálil balistické rakety a naváděné střely s plochou dráhou letu, které by mohly být schopny nést jadernou hlavici.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a za svůj let na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že nejsou dostatečně přesné.

První letošní severokorejský raketový test přišel jen pár dní poté, co se tamní vůdce Kim Čong-un zavázal k rozvoji zbrojního arzenálu, což odůvodnil nestabilní mezinárodní situací. Zkoušky balistických raket, stejně jako testy jaderných zbraní, zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Zdroj