Kim na sjezdu strany oznámil, že Severní Korea posílí svůj zbrojní arzenál

1 měsíc starý 16

Kim se v roce 2018 vydal na cestu diplomacie a setkal se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na historickém summitu v Singapuru, kde oba politici slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Druhý summit Trumpa a Kima v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil předčasně a bez dohody a Severní Korea od té doby uskutečnila řadu zkoušek raket krátkého doletu. Kim také již dříve prohlásil, že jeho země bude pokračovat v produkci jaderných zbraní.

„Abychom vytvořili mírové prostředí pro lid a naši zemi, pozvedneme naše obranné kapacity na podstatně vyšší úroveň,“ prohlásil Kim na nynějším sjezdu vládnoucí strany, který se koná poprvé po pěti letech.

Sjezd začal v úterý a Kim na úvod vystoupil s projevem, v němž zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání v pětileté národní strategii hospodářského rozvoje. Podle něj se téměř v žádném ze sektorů nepodařilo splnit stanovené cíle. Vůdce KLDR ve středu slíbil, že jeho vláda udělá maximum pro zlepšení životní úrovně lidí.

Letošní sjezd přichází v době, kdy Kim čelí nejtěžším výzvám své devítileté vlády. Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí.

Zdroj