Klaus za pobyt v uzavřeném Trutnovsku trest nedostane, hygiena nepředala úřadu důkazy

1 měsíc starý 3

 ČTK

Devětasedmdesátiletý exprezident Václav Klaus byl na koronavirus pozitivně testován 23. února, uzávěra Trutnovska platila od 12. do 28. února. Informace o Klausově pobytu zjistili pražští hygienici při trasování. Městskému úřadu v Trutnově pak dali podnět k prověření, zda tím neporušil vládní nařízení. Podnětem se pak zabýval Městský úřad Vrchlabí, ke kterému je Černý Důl místně příslušný.

"Hygienická stanice, která nám případ postoupila, se odkazovala na zvukový záznam z epidemiologického šetření. Tento záznam nám však odmítla vydat s odkazem na GDPR. Jiné dostatečně průkazné důkazy nemáme. Lze konstatovat, že tímto odložením případu se jedná z naší strany o konečný verdikt," citoval server Vrchlabinky.cz tajemníka vrchlabské radnice Pavla Řeháka.

Hygienici po Klausově pozitivním testu na koronavirus prověřovali, s kým a kde se bývalý prezident poslední dny před testem stýkal. Klaus jim podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause sdělil, že byl v Černém Dole na Trutnovsku. Vládní opatření neumožňovalo pobyt na území okresu těm, kdo tam nemají trvalý pobyt. Ze zákazu bylo několik výjimek, které se týkaly například cesty do práce. Pobyt na chatě či víkendovém bytě neobsahovaly.

Macinka již dříve uvedl, že exprezident vládní nařízení neporušil, podmínky cesty předem konzultoval s policií. Serveru řekl, že podle něj "v rámci trasování došlo k totálnímu zneužití informací k očerňování a udávání". Hygienická stanice hlavního města Prahy se k tomu, proč nechtěla vrchlabské radnici poskytnout zvukový záznam nebo jiný průkazný materiál a zda bude verdikt vrchlabského přestupkového oddělení nějak rozporovat, podle serveru nevyjádřila.

Klaus v minulosti několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany nosu a úst. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor. V lednu se pak zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace. Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti.

Zdroj