KLDR odpálila dvě balistické střely do Japonského moře

4 měsíce starý 19

foto Lidé na vlakovém nádraží v jihokorejském Soulu sledují televizní reportáž o raketovém testu, který 1. října 2022 provedla KLDR.

Soul/Tokio - Severní Korea dnes odpálila do Japonského moře dvě balistické střely. Oznámily to jihokorejské a japonské úřady. Jde o čtvrtou takovou provokaci Pchjongjangu za méně než týden, uvedla japonská agentura Kjódó.

Podle japonské veřejnoprávní televize NHK několik raket odpálených z KLDR patrně dopadlo do Japonského moře a mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Další podrobnosti jsou předmětem analýzy, sdělili podle agentury AP zástupci japonského ministerstva obrany.

Indopacifické velení armády USA uvedlo, že ví o odpálení dvou severokorejských balistických raket a soudí, že tyto incidenty nepředstavují bezprostřední ohrožení pro americký personál nebo území nebo spojence.

Také japonská pobřežní stráž zaznamenala dvě možné severokorejské balistické střely, přičemž obě patrně dopadly do moře. Nejsou hlášeny žádné škody způsobené odpaly.

Lidé na vlakovém nádraží v jihokorejském Soulu sledují televizní reportáž o raketovém testu, který 1. října 2022 provedla KLDR. Jihokorejská armáda upřesnila, že KLDR vystřelila dvě balistické rakety krátkého doletu mezi 6:45 a 7:03 místního času z oblasti Sunan u Pchjongjangu. Rakety letěly po trajektorii dlouhé 350 až 400 kilometrů v maximální výšce 50 kilometrů, řekl novinářům náměstek japonského ministra obrany Toširo Ino. Střely podle něj možná letěly na nepravidelných trajektoriích.

Severní Korea od minulé neděle už třikrát otestovala balistické rakety, které dopadly do moře u japonských břehů, a to v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, připomíná Kjódó.

Jižní Korea tento týden u svých břehů pořádá námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou. V pátek se k nim připojí japonské námořnictvo.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo jen příměří, nikoli mírová smlouva.

Podle AP KLDR v posledních letech výrazně pokročila v technologii raket a má různé střely schopné nést jadernou nálož, přičemž Spojené státy a jejich spojence Jižní Koreu a Japonsko má na dostřel. Jenom letos Severní Korea provedla více než dvacetkrát zkoušky raket, což je rekordní počet. Pchjongjang přitom odmítá obnovit dlouhodobě pozastavené rozhovory o svém jaderném programu se Spojenými státy. USA nedávno zachytily známky toho, že KLDR se chystá provést zkušební odpálení rakety z ponorky.

Zdroj