KLDR otočila, kvůli koronaviru poslala do Číny letadla pro pomoc

1 měsíc starý 17

V úterý v Severní Koreji přibylo dalších 262 270 případů podezření na nákazu, v pondělí jich bylo 269 510, a počet infikovaných tak stoupl na 1,98 milionu, uvedla severokorejská státní tisková agentura KCNA. Předpokládá se, že mají covid-19 a nakazili se variantou omikron, ale jen u mála lidí se to potvrdilo. Důvodem je nedostatek testů.

KCNA uvedla, že v karanténě je 740 160 lidí, izolovaná jsou všechna velká města. Potvrzený počet obětí stoupl o jednu na 63.

Ani přísné uzávěry a nasazení 1,3 milionu vojáků k distribuci léků nezabránily rychlému šíření nemoci mezi populací, která není očkovaná.

Pod tlakem pandemie KLDR také změnila přístup. Ještě před týdnem odmítala nabídku Číny na dodání vakcín, nyní se to však mění a údajně žádá o zaslání vakcín Čínu i Rusko. Čína používá vakcíny Sinovac a Sinopharm, Rusko pak Sputnik V.

Jako první byli očkováni severokorejští pohraničníci, očkovaných je však jen procento.

Covid se rozšířil po přehlídce

První případy covidu se objevily mezi vojáky po vojenské přehlídce uspořádané 25. dubna. Na počátku května se virus začal šířit mezi pohraničníky, uvedl zdroj stanic Radio Free Asia.

„Jako přítel a soused KLDR je Čína připravena poskytnou pomoc a podporu KLDR při boji s virem,“ uvedl už minulý týden mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Podle japonského serveru Nikkei Asia KLDR dovezla už v roce 2020 pro stranické funkcionáře ruskou vakcínu Sputnik V.

Zdroj