KLDR potvrdila, že uznala proruské separatistické republiky na Ukrajině

4 měsíce starý 125

foto Ilustrační foto - Šéf separatistické proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin v Mariupolu. 

Pchjongjang - Severní Korea dnes potvrdila, že uznala samostatnost Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR). S proruskými separatistickými celky chce rozvíjet vztahy na státní úrovni, uvedla severokorejská oficiální agentura KCNA. KLDR je po Rusku a Sýrii třetí zemí na světě, která obě republiky uznala jako samostatné státy, napsala agentura AFP. Ukrajina ve středu oznámila, že kvůli tomu s Pchjongjangem přerušuje diplomatické vztahy.

Agentura KCNA uvedla, že vedení proruských republik zaslala oficiální dopisy, kde sděluje své rozhodnutí uznat samostatnost obou celků. V dopisech KLDR "vyjádřila vůli rozvinout vztahy na úrovní států" s DNR a LNR.

O severokorejském rozhodnutí ve středu informovali představitelé obou proruských celků. Ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo přerušení diplomatických vztahů s KLDR. Rozhodnutí Pchjongjangu vnímá Kyjev jako pokus o rozvracení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, hrubé porušení Charty OSN a norem a principů mezinárodního práva. Podle ukrajinské diplomacie uznání režimů v Doněcku a Luhansku, dosazených ruskými okupanty, nebude mít právní důsledky a nezmění mezinárodně uznané hranice Ukrajiny, dodal list Ukrajinska pravda.

Kromě KLDR uznávají samostatnost obou separatistických republik jen další dvě země - Rusko a Sýrie. Moskva tak učinila v únoru krátce před zahájením útoku proti Ukrajině, Damašek krok oznámil na konci června.

Zdroj