Severní Korea schválila v pátek zákon, podle kterého je oficiálně státem s jadernými zbraněmi, informovala s odkazem na severokorejská státní média agentura Reuters. Podle vůdce KLDR Kim Čong-una je tento status nevratný a znamená to, že se jeho země do budoucna nebude účastnit žádných vyjednávání o jaderném odzbrojení.

Pchjongjang 2:04 9. září 2022

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Zákon určující politiku Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní schválil severokorejský parlament. Norma vymezuje, za jakých okolností lze jaderné zbraně použít; mimo jiné k ochraně strategického majetku státu nebo v případě napadení. Zakazuje také jaderné zbraně nebo technologie sdílet s jinými zeměmi.

„Největší význam právního zakotvení politiky o jaderných zbraní spočívá ve stanovení nenávratné hranice, aby o nich nebylo možné vyjednávat,“ řekl severokorejský vůdce v projevu před parlamentem.

Krok učinil Pchjongjang v době, kdy se podle pozorovatelů KLDR zřejmě chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena Severní Koreji nabídla o odzbrojení jednat kdykoliv a kdekoliv, píše Reuters. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol sousední zemi nabídl, že je jeho země ochotná výměnou za jaderné odzbrojení poskytnout hospodářskou pomoc.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. KLDR se prohlásila za stát s jadernými zbraněmi. Nebude se tak účastnit vyjednávání o odzbrojení

  2. Zesnulá královna Alžběta II. poprvé navštívila Česko v roce 1996. Vyznamenala Havla a podívala se do Brna

  3. VIDEO: Radnice musí komunikovat a být tu pro občany, shodují se kandidáti v Poděbradech

  4. Britům to teprve dojde, zní z Londýna. Alžběta II. pro ně byla jistotou i v těžkých časech

  5. Členky ruské kapely Pussy Riot na koncertě v Praze podpořily bojující Ukrajinu

  6. Slavia si v úvodním utkání Konferenční ligy připsala bod, v tureckém Sivasu uhrála remízu 1:1

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme