Klouzavá puma GBU-53/B StormBreaker si najde cíl sama, a jakmile se tak stane, už ji nic nezastaví. Navíc si poradí i s jedoucím tankem

před 5 měsíce 129

I relativně staré letecké pumy dokáží napáchat obrovské škody. Zejména, když jich letoun unese několik desítek a může je odhodit z velké vzdálenosti.

Možnosti přesně zasahovat cíle nejsou u letadel už nějakou dobu nijak výjimečné, ale přesto jsou jejich zbraně postupně vylepšovány. Letectva totiž požadují nejenom schopnost přesného zásahu i za nepříznivých podmínek, ale zároveň aby nebyly drahé tak jako řízené střely, a piloti je mohli odpalovat z větší vzdálenosti, čímž zůstanou v bezpečí. Jednou z nejschopnějších zbraní tohoto typu je malá a velmi ničivá americké klouzavá puma GBU-53/B StormBreaker.

GBU-53/B StormBreaker je malá, ale ničivá

Vývoj nové letecké pumy se schopností zasahovat i pohybující se cíle za jakéhokoliv počasí požadovalo americké letectvo a námořnictvo už kolem roku 2006, uvádí Military-History. Zakázku nakonec získala společnost Raytheon, která představila unikátní klouzavou pumu GBU-53/B StormBreaker těžkou pouhých 93 kg. Má univerzální hlavici schopnou vytvářet fragmenty účinné proti pěchotě, ale zároveň je účinná i proti pancíři, takže si poradí i s tankem.

GBU-53/B (StormBreaker) an all weather bomb developed in U.S. StormBreaker, is a 250-pound-class attack weapon, uses a…

Zveřejnil(a) IADN Centre dne Neděle 19. srpna 2018

Unikátní je také navádění, protože GBU-53/B StormBreaker používá hned několik systémů – inerciální a satelitní navádění, a TheDiplomat uvádí, že disponuje také milimetrovým radarem ke sledování cílů za jakéhokoliv počasí a infračerveným zobrazováním k rozlišení cílů od jiných objektů. Navedena však může být i na cíl označený laserem. Kombinace těchto technologií umožňuje úspěšně zasáhnout jakýkoliv cíl, a to za podmínek, kdy to jiné zbraně nezvládnou, a fungovat dokáže i v poloautonomním režimu a cíl si vybrat sama. Obrana proti ní je vzhledem k použitým technologiím mimořádně těžká.

1 letoun zničí klidně celou jednotku

GBU-53/B StormBreaker je klouzavá puma vybavená sadou vyklápěcích křídel, což pilotovi umožňuje odhodit ji daleko od cíle. A pokud je vypuštěna z vysoké výšky, může zasáhnout pohyblivý cíl do vzdálenosti až 72 kilometrů, u statických cílů je potom dosah až 110 kilometrů, uvádí PopularMechanics. To umožňuje pilotovi držet se mimo dostřel systémů protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, a značně tak snižuje riziko sestřelení letadla.

Zbraň je primárně určena letounům McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle, F/A-18E/F Super Hornet nebo Lockheed Martin F-35 Lightning II, i když může být integrována i do dalších. Jelikož je GBU-53/B StormBreaker malá puma, unese ji letadlo na každé závěsné jednotce BRU-61/A v počtu 4 kusů. Třeba na F-15E se tak vejde hned 28 GBU-53/B StormBreaker, a na F-35 zase 24, pakliže obětuje stealth a využije i externích závěsníků, uvádí Wikipedia. To jednomu letadlu umožňuje zničit i relativně velikou obrněnou jednotku nepřítele.

Testování pumy GBU-53/B StormBreaker
Přečtěte celý článek