Knihou roku je Klusákova publikace o Gottovi. Zrcadlí několik generací, uvedla porota

5 měsíce starý 120

„Ocenění beru jako známku toho, že není ještě všechno oddiskutováno kolem normalizace, a toho, jak tehdejší časy ovlivňují současnost,“ řekl Klusák při přebírání ceny na Nové scéně Národního divadla. Vítězná kniha je podle poroty psaná přístupnou formou.

Klusák sleduje, co vše stálo za zrodem legendárního zpěváka. Autorovi se podle poroty navíc podařilo vyprávění seskupit kolem několika klíčových momentů Gottova života, jako byla jeho éra v Semaforu, krátký exil v Německu či Anticharta.

„Klusák ukazuje, jak se Gott stával čím dál více tvůrcem i obětí obrazu, který si z velké části sám vytvářel, tedy jak byl postupně proměňován v zajatce svého úspěchu a až narkotické závislosti na uznání publikem a fanoušky,“ uvedla porota.

Nejlepší prozaickou knihou se stal román Destrukce od Stanislava Bilera. Příběh pojednává o osudech učitele, který před složitostí světa utekl z města na venkov. Chtěl nalézt klid, řád a jistotu, místo toho odhalil svět v rozvratu. Existenciální a environmentální román přináší ale naději, že život může mít smysl i uprostřed trosek a že smrt není největší problém člověka na Zemi.

Nakladatelským počinem bylo vyhlášeno vydání Lipnické bible. Ta vyšla u příležitosti loňského zapůjčení originálu latinského rukopisu na hrad Lipnice nad Sázavou v roce šestistého výročí vzniku této rukopisné památky. Publikace o vzniku rukopisu, jeho výzdobě s rozborem textů je prací téměř dvou desítek autorů.

Cenu za debut roku získala Dobiášová

Debutem roku se stala kniha Terezy Dobiášové s názvem Tajemství: Neskutečný příběh Anežky České. V rozlehlém románovém obrazu spřádá Anežčinu životní pouť od narození až po rozhodnutí vstoupit do kláštera jako spletitou cestu poznávání světa a sebe sama. Literu v kategorii poezie dostal Vladimír Mikeš za sbírku Odkud to přichází? Jako nejlepší titul pro děti a mládež porota vybrala knihu Marky Míkové s ilustracemi Galiny Miklínové Kabát a kabelka.

Úkolem výročních knižních cen je podle pořádajícího spolku Litera propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Chtějí tak činit bez omezení a bez ohledu na žánry. Stejnou pozornost si podle nich zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií.

Zdroj