Kytary frontmana bývalé britské rockové skupiny Dire Straits Marka Knopflera se ve středu v londýnské aukční síní Christie's prodaly za statisíce liber a předčily odhady. Vzácný „Gibson Les Paul Standard“ z roku 1959, který byl považován za vrchol aukce, byl přiklepnut za 693 000 liber, tedy 20,1 milionu korun včetně aukčních poplatků, píše agentura AFP. Podle Christie‘s je to nejvyšší cena, jaká kdy byla za tento model kytary zaplacena.

Londýn 7:54 1. února 2024

Kytary Marka Knopflera

Částky utržené za Knopflerovy kytary byly sice vysoké, ale zdaleka nepřekonaly dosavadní celosvětové rekordy | Foto: PA Images | Zdroj: Reuters

Čtyřiasedmdesátiletý Knopfler na tuto kytaru hrál během turné Sailing To Philadelphia Tour v roce 2001 a také o sedm let později na turné Kill To Get Crimson Tour. Na zadní straně je kytara odřená od toho, jak ji dosavadní majitel odíral o pásek během vystoupení.

‚Největší záhada v dějinách rokenrolu‘. Hledá se baskytara, kterou Paul McCartney ztratil v roce 1969

Číst článek

Aukční síň odhadovala, že se kytara prodá za nanejvýš 500 000 liber, tedy 14,6 milionu korun.

Dražba začala s dvouhodinovým zpožděním, podle Christie's to zapříčinil nebývalý zájem o aukci. Celkem bylo ve středu na prodej 121 kytar a zesilovačů. Nejméně čtvrtina peněz z aukce připadne charitativním organizacím, například britské pobočce Červeného kříže, oznámil hudebník.

Částky utržené za Knopflerovy kytary byly sice vysoké, ale zdaleka nepřekonaly dosavadní celosvětové rekordy. Kytary amerického zpěváka a frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina se v posledních letech prodaly za 4,7 a šest milionů dolarů, tedy 108 a 138 milionů korun.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Skialpinisté na sjezdovkách ohrožují sebe i ostatní lyžaře. Areály v Libereckém kraji zpřísňují pravidla

  2. ONLINE: Ukrajinský útok na Lysyčansk zabil dvacet lidí, uvádí ruské úřady. Další můžou být pod troskami

  3. Takový talent, jako je Menšík, jsme tu dlouho neměli, říká kapitán tenistů Navrátil po úvodních dvouhrách

  4. Kritici rozhodli o nejlepším českém filmu roku. Stala se jím černá komedie Přišla v noci

  5. Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

  6. Bez medaile a jen jedno páté místo. Čekali jsme více, hodnotí sobotní závody cyklokrosařů trenér Dlask

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme