Knotek: Výborný tahá farmáře za nos. Vláda nechce clo u zboží z Ukrajiny. Zdechovský oponoval

před 2 měsíce 24

Podle Knotka ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) záměrně klame české zemědělce. „Jako hlavní téma si vzal snižování byrokracie. To ale nevyřeší hlavní problém,“ tvrdí europoslanec. Tím je podle něj dovoz ukrajinských potravin. „A proč tak pan Výborný dělá? Protože minulý týden sliboval českým zemědělcům, že se pokusí na této pondělní zemědělské radě v Bruselu otevřít téma cel na zboží z Ukrajiny a omezení dovozu,“ řekl Knotek.

ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: V Bruselu plameny, v Česku fraška. Proč se naši zemědělci nechali lacině rozdělit?

Cla však podle něj nejsou agenda, kterou by ministři zemědělství v Bruselu řešili. Evropská unie se navíc už omezením cel měla zabývat minulý týden. „Velvyslanci hlasovali na základě mandátů vlád ve středu a Česká republika nechala velvyslankyni při EU hlasovat pro to, aby potraviny z Ukrajiny dál plynuly na evropský trh, a to v zásadě bez omezení. Když to shrnu, pan ministr prokázal, že jednak vůbec neví, co je jeho kompetencí v Bruselu, a ještě tahá zemědělce za nos. Proto si vymyslel tu byrokracii,“ řekl europoslanec za ANO.

Zdechovský však s jeho obviněním nesouhlasí. „Myslím si, že nemá pravdu. Kdyby se pan Knotek opravdu zajímal o problémy českých zemědělců, tak by věděl, že chtějí hospodařit, nechtějí papírování,“ řekl europoslanec za KDU-ČSL. Podle něj není žádný bezcelní dovoz. Ukrajinské zboží má Evropskou unií pouze projíždět do třetích zemí.

„Hlavní problém evropských a českých zemědělců jsou nízké výkupní ceny,“ tvrdil dále Knotek. To je podle něj způsobeno liberalizací evropského trhu ve snaze podpořit Ukrajinu. Europoslanec za ANO Martin Hlaváček v reakci na situaci navrhl, aby se dočasně zvedlo clo na ukrajinské potraviny, pokud klesne cena těch evropských. „A víte, co je strašně vtipný? Česká vláda v pondělí odpoledne napsala českým europoslancům doporučení, aby ten pozměňovací návrh nepodpořili,“ řekl Knotek.

„Pan Knotek tady říká řadu nesmyslů,“ oponoval Zdechovský. Zemědělci ve Španělsku, ve Francii a v Belgii podle něj totiž neprotestují proti ukrajinským dovozům. To mají dělat pouze ti polští. „Pane kolego, vy vůbec nevíte, o čem jsou ty protesty. Vy tady plácáte páté přes deváté a snažíte se spojit ruskou propagandu proti Ukrajincům,“ prohlásil Zdechovský.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pospíšil: Farmáři nepotřebují levicový diktát z Bruselu. Mícháte vše dohromady, opáčil Kolaja

Přečtěte celý článek