Koalice se podle Bartoše neshodla na růstu rodičovského příspěvku

4 měsíce starý 96

foto Ilustrační foto - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na tiskové konferenci po schůzi vlády, 23. února 2022 v Praze.

Praha - Koalice se podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) zatím nedohodla na růstu rodičovského příspěvku. Dál debatuje o řadě opatření, která by měla reagovat na růst cen, různé varianty dnes projedná vláda, řekl novinářům Bartoš při příchodu na zasedání do Strakovy akademie. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechtěl být konkrétní, jednotlivé kroky chce oznámit až ve chvíli, kdy je vláda schválí.

Podle dřívějších vyjádření ministrů by mohla vláda kvůli růstu cen přikročit k navýšení životního minima, rodičovské, příspěvků na mobilitu pro postižené či daňové slevy na poplatníka a děti. Bartoš řekl, že na růstu rodičovské z nynějších 300.000 korun zatím shoda není. "Uvidíme, jak se to bude posouvat, ale jsou tam parametry, které míří k těm nejzranitelnějším skupinám," řekl Bartoš.

Jednání podle něj bude finálně především na ministerstvech práce a financí. "Dnes budou na vládě představeny různé varianty," řekl Bartoš. V úterý večer plány probírala rada koaličních špiček ve formátu pětice předsedů. "K5 vždy určí nějaké mantinely, důležitá je pak meziresortní dohoda na vládě," uvedl Bartoš. Možné je podle něj navýšení životního minima, kde však kabinet čeká na "finální čísla".

Jurečka nechtěl být ohledně chystaných opatření konkrétní. "Dohodli jsme se, že uděláme opatření, abychom pomohli občanům zvládat nárůsty cen energie a rostoucí inflaci, konkrétní kroky budeme oznamovat, když ty kroky uděláme," uvedl. Koalice podle něj má představu, k jakým nástrojům sáhne, aby pomohla některým domácnostem, které se s růstem cen potýkají.

Rodičovská činí 300.000 korun. Naposledy se zvedala od ledna 2020, a to o 80.000 korun. Rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Čím je příspěvek vyšší, tím rychleji se celková suma vyčerpá. Od ledna 2020 se podle údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny zvedly o 15,2 procenta.

Životní minimum, které se používá pro určení nároku na dávky či stanovení výše některých podpor, činí pro samotného dospělého 3660 korun. Pro dospělé v rodině a děti je nižší. Naposledy se valorizovalo od dubna 2020. Zohledňovala se cenová hladina do konce září 2019. Od října toho roku se ceny zvedly o 17,3 procenta.

Zdroj