Koalice Spolu chce funkci předsedy sněmovny. Klub ANO povede Schillerová, nahradí Faltýnka

3 měsíce starý 50

Koalice Spolu chce funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO by pak mělo mít místopředsedu dolní komory a poměrné zastoupení ve vedení výborů. Uvedl to v úterý Zbyněk Stanjura, který dál povede poslanecký klub ODS. Klub ANO nově povede vicepremiérka a ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Informaci České televize potvrdil předseda sněmovny Radek Vondráček z ANO.

Aktualizováno Praha 11:01 12. 10. 2021(Aktualizováno: 12:37 12. 10. 2021)

Sněmovní klub ODS dál povede Zbyněk Stanjura | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Alena Schillerová, která není členkou vládního hnutí, řadu let ale patří k nejbližším spolupracovníkům premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, vystřídá dlouholetého předsedu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ten vedl poslanecký klub ANO od jeho vzniku po volbách v roce 2013. Nyní je jeho prvním místopředsedou. „Získala jsem silný mandát, pokud se nemýlím, tak jednomyslný,“ prohlásila Schillerová.

Vondráček ke klubu ANO: Neumím si to bez Faltýnka představit. Jestli někdo umí vyjednávat, tak on

Číst článek

Faltýnek ke svému odchodu z pozice předsedy klubu ANO Radiožurnálu řekl, že je to náročná funkce a sám se chce věnovat běžné sněmovní práci.

„Po volbách v sobotu večer jsem se potkal a panem předsedou Babišem a oznámil jsem mu své rozhodnutí, že už nechci pokračovat v pozici předsedy poslaneckého klubu,“ uvedl pak na tiskové konferenci Faltýnek. „Už nechci mít politickou perspektivu,“ dodal.

Poznamenal také, že poslanecký klub ANO řídil dvě volební období po sobě. Pro menšinovou vládu sháněl podporu pro její návrhy zákonů, nyní ale ANO podle něj počítá, že bude v opozici. A role předsedy poslaneckého klubu tak bude jiná, dodal.

Ministryně financí byla v čele jihomoravské kandidátky ANO, kde hnutí porazila koalice Spolu. Od voličů získala Schillerová téměř 23 tisíc preferenčních hlasů.

Babiše neporazila Praha, ale menší města, soudí politolog. Rozhodla i účast v chudších okrscích

Číst článek

Faltýnek byl druhý na kandidátce v Olomouckém kraji, kterou vedl exhejtman Ladislav Okleštěk a kde ANO vyhrálo. Faltýnka, který se do sněmovny dostal a získal 5182 preferenčních hlasů, nicméně ve výsledku přeskočil lékař záchranné služby Milan Brázdil, jenž dostal 6497 hlasů.

Současný předseda sněmovny Radek Vondráček ráno pro Radiožurnál uvedl, že podle něj by ve vedení klubu měl Faltýnek pokračovat.

„Přiznám se, neumím si to představit bez něj. Protože jestli někdo umí vyjednávat, tak je to pan Faltýnek. Ale je to o jeho osobním rozhodnutí, takže uvidíme,“ řekl.

Boj o předsedu sněmovny

Dosavadní vládní hnutí ANO bude mít v novém volebním období v dolní komoře opět nejsilnější klub. Počet jeho členů ale klesne o šest na 72, koalice Spolu má 71 mandátů. O funkci šéfa sněmovny by podle poslanců ANO mělo usilovat Babišovo hnutí právě proto, že získalo nejvíc mandátů. Zmínila to například staronová poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

První schůze sněmovny

Zasedání Poslanecké sněmovny svolává prezident, a to tak, aby začalo nejpozději třicátý den po dni voleb. Neučiní-li tak, sejde se sněmovna třicátý den po dni voleb, čemuž odpovídá šéfem poslanců ODS udávaný termín 8. listopadu. Podle zákona svolává ustavující schůzi bývalý předseda sněmovny, pokud se stane poslancem. Vzhledem k tomu, že dosavadní předseda Radek Vondráček (ANO) se do sněmovny dostal, svolá schůzi on.

Místopředseda občanských demokratů Martin Kupka ale uvedl, že funkce předsedy sněmovny by měla podle jeho názoru připadnout koalici Spolu, kterou tvoří s ODS ještě lidovci a TOP 09. 

Rozhovory o ustavení nové sněmovny by mohly podle prvního místopředsedy občanských demokratů Zbyňka Stanjury začít ve středu odpoledne. První schůze dolní komory po volbách by se mohla odehrát 8. listopadu.

„Pokud bude probíhat hladce předání moci, tak budeme respektovat poměrné zastoupení stran ve sněmovně, pokud bude někdo zkoušet sestavit vládu, která bude mít nulovou šanci získat důvěru, tak to nepůjde hladce,“ uvedl Stanjura.

Zda bude mít v předsednictvu sněmovny místo i SPD, záleží podle Stanjury na dohodách. „Mohou (tam) být i nemusí, záleží na tom, kolik funkcionářů bude, nemyslím, že by se měl zvyšovat počet místopředsedů, ale také se může snížit,“ uvedl Stanjura.

Dosud měla sněmovna pět místopředsedů. Stanjura ale řekl, že v nižším počtu dolní komora fungovala lépe.

Stanjura dál v čele klubu

Sněmovní klub ODS dál povede dál právě Stanjura, který se do čele klubu dostal v listopadu 2013.

Místopředsedy klubu poslanci občanských demokratů zvolili starostku Prahy 2 Janu Černochovou, ekonomického experta ODS Jana Skopečka, stranického odborníka na školství Jana Bauera, sněmovního veterána Marka Bendu a dosavadního místopředsedu hospodářského výboru Ivana Adamce. Všichni v úterý zvolení funkcionáři klubu už byli členy jeho vedení v končící sněmovně.

Na prvních jednáních po víkendových sněmovních volbách se v úterý scházejí také poslanecké kluby KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí SPD. Na prvních schůzích se obvykle volí vedení frakcí, byť to nemusí být pravidlem. Poslanci Pirátů se poprvé sešli už v neděli. 

Uspořádání nové sněmovny, například kdo bude předsedou dolní komory, by se mělo odehrát v režii dosud opozičních stran volebních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty, které již také deklarovaly vůli sestavit kabinet. Ve 200členné dolní komoře budou mít 108 hlasů.

Mnozí končící poslanci začali pak během úterý vyklízet kanceláře, mezi nimi například komunista Jiří Dolejš.

ztr, ako, ČTK

Zdroj