Koalice SPOLU vyzvala premiéra k odložení volby radních České televize

4 měsíce starý 12

Poslanci mají v dubnu zvolit čtyři nové radní České televize. Vybírat budou z dvanácti finalistů, které vybral volební výbor sněmovny. Koalice SPOLU se však obává ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 proto vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) k odkladu volby radních.

Koalice SPOLU upozorňuje, že výběr některých kandidátů do Rady České televize mimořádně ohrožuje její nezávislost. „Požadujeme, aby vláda plnila své závazky dané vládním  prohlášením. Pokud není schopna své sliby garantovat, vyzýváme premiéra, aby dohodl a v koalici prosadil odklad volby členů rady,“ vyzývají zástupci koalice.

Dále čtěte

Rostislav Kaplan

Volební výbor vybral 12 kandidátů do Rady České televize. Milan Rokytka neuspěl

Volební výbor poslanecké sněmovny vybral 12 finalistů, ze kterých poslanci zvolí čtyři nové členy Rady České televize. Do užšího výběru ...

číst článek »

„Situací v České televizi se bude na svém jednání zabývat Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky. Někteří uchazeči o funkci člena Rady České televize představují riziko další destabilizace Rady a hrozí útok na samotnou podstatu veřejnoprávního média, což je nezávislé a objektivní  vysílání,“ uvedla senátorka Miroslava Němcová.

„Je třeba, aby neprodleně začal  jednat ministr kultury a prosadil respektování vládního prohlášení, v němž koalice garantuje nezávislost médií,“ dodala Němcová.

Podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) jsou veřejnoprávní média hlídacím psem demokracie a neměla by se stát nástrojem politického boje. „Je absurdní, aby dohled na ČT měly osoby, které samy jsou na hony vzdáleny respektu k roli médií veřejné služby,” upozorňuje Výborný.

„Výběr současných kandidátů do Rady ČT je názornou ukázkou, že někteří politici považují televizní zpravodajství za svou hlásnou troubu. Profesní zkušenosti, znalost mediálního prostředí či morální hodnoty jednotlivých kandidátů nehrály při jejich výběru žádnou roli. Naopak přednost dostali v drtivé většině takoví lidé, kteří nekonstruktivně kritizovali management a práci novinářů České televize. Vládě to asi vyhovuje, protože právě nyní nemohou lidé demonstrovat a masivně vyjádřit svůj nesouhlas jako v minulosti,” tvrdí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Volbu radních pokládají zástupci koalice SPOLU za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize k obrazu svému. „Nezávislost médií veřejné služby je trnem v oku právě těm politikům, pro které je lhaní standard. Obsazení rady je snaha si ČT postupně ochočit a z hlídacího psa společnosti udělat krotké štěňátko, které ochotně zaštěká jen na pokyn pánů z Hradu, Moskvy nebo Průhonic,” prohlásil poslanec Jan Jakob (TOP 09). „Vyzýváme proto premiéra, aby volbu odložil,” dodává.

Zdroj