Koalice vedena Saúdskou Arábií pozastavuje boje v Jemenu. Příměří má přinést klid během ramadánu

4 měsíce starý 25

„Koalice tímto oznamuje pozastavení vojenských operací v Jemenu od 6:00 (5:00 SELČ),“ uvádí se v prohlášení citovaném saúdskoarabskou tiskovou agenturou SPA. Toto rozhodnutí přišlo v době mezinárodního úsilí o ukončení jemenské krize a dosažení politického řešení, uvedla agentura. K příměří během ramadánu vyzvala už dříve OSN.

Agentura Reuters vyhlášení klidu zbraní označila za nejvýznamnější krok v mírovém úsilí za poslední více než tři roky. Podle agentury AP však oznámení okamžitě vyvolalo pochybnosti, protože Íránem podporovaní povstalci Húsiové se neúčastní summitu ohledně bojů v Jemenu, který se koná v Saúdské Arábii. Několik podobných snah o příměří ztroskotalo, dodala AP. Podle ní nebylo bezprostředně po začátku jednostranného příměří nezávisle potvrzeno, zda boje skutečně utichly.

Summit na nepřátelském území

Vůdce Húsiů později podle Reuters na Twitteru napsal, že pokud neskončí vojenská blokáda Jemenu, oznámení koalice o pozastavení vojenské operace bude bezvýznamné. „To znamená, že naše vojenská operace (s cílem) prolomit obléhání bude pokračovat,“ citovala ho agentura.

Summit, který svolala Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), začal v Rijádu v úterý a očekává se, že potrvá do 7. dubna. Šíitští povstalci podle AP svou neúčast odůvodňují mimo jiné tím, že se setkání koná na území jejich protivníka. Na úterní oznámení příměří ze strany koalice zatím nereagovali.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná. Odtud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Tento ozbrojený konflikt, který bývá označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu, si vyžádal podle OSN na 380 tisíc obětí. Většina z nich zemřela kvůli nepřímým příčinám, mimo jiné podvýživě, nedostatku pitné vody či různým nemocem. OSN situaci v Jemenu už několik let označuje za nejhorší humanitární krizi na světě.

Zdroj