Kód Navajo na ukrajinský způsob: ke komunikaci jsou využíváni Maďaři

1 měsíc starý 17

Vojáci komunikují maďarsky. Foto: Viktor Schadey/Twitter

Kód Navajo na ukrajinský způsob: ke komunikaci jsou využíváni Maďaři

Web 44.hu připomněl, že podobným způsobem využívala americká rmáda ve druhé světové válce Indiány z kmene Navajo. Rusové maďarštině nerozumí a při odposlechu ukrajinských vysílaček nerozumí diskusi. Vyšlo to najevo po zveřejnění videa, kde ukrajinský voják Sándor Fedir maďarsky navázal kontakt pomocí vysílačky.

„Balaton, Balaton, tady Záhony, příjem,“ říká Fedir a další hlášení je rovněž v maďarštině. Fedir upozorňuje své spolubojovníky, že se k nim blíží dva ruské tanky. „Připravíme se. Ať bůh chrání Maďary,“ zní odpověď také v maďarštině.

Угорська мова - найкраща для шифрування на війні. Військові США в другу світову захищали радіопереговори, використовуючи...

Zveřejnil(a) Віктор Щадей dne Pondělí 8. srpna 2022

Video zveřejnil na sociální síti bývalý starosta Užhorodu Viktor Ščadej. „V ruské armádě neslouží vojáci, kteří by ovládali maďarštinu, a tak nerozumí, když odposlouchávají vysílačky našich vojáků. Rusové to řeší tak, že rozhovor v maďarštině posílají až do Moskvy, kde ho přeloží. To trvá hodnou chvíli a ukrajinští vojáci tak mají náskok,“ uvedl Ščadej.

Vedení ukrajinské armády podle něj zvažuje zavedení podobného systému v dalších jednotkách.

podpis
Zdroj