Je dostatek vakcín proti černému kašli?
Očkovacích látek je podle ministerstva zdravotnictví dostatek. Navzdory občasným výpadům dodávek jsou pro děti i dospělé k dispozici desítky tisíc dávek. "Za praktické lékaře mohu potvrdit, že očkovací látky jsou dostupné k objednání," potvrzuje praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství Ludmila Bezdíčková.
Je očkování v Česku povinné?
Očkování proti černému kašli v Česku povinně dostávají děti v prvním roce života (v takzvané hexavakcíně) a znovu v deseti nebo jedenácti letech. Nechrání však navždycky. Je proto doporučeno přeočkování dospělých alespoň jednou za život.
"Nárůst černého kašle je běžný v tří- až pětiletých intervalech. Jediné, co tyto nárůsty efektivně mírní, je pravidelné očkování a přeočkování," uvádí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Je očkování zdarma?
Očkování dětí je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Na přeočkování v dospělosti přispívají pojišťovny 700 až 1500 korun. O úhradě jednoho přeočkování pro dospělé odborníci jednají.
Jaký typ vakcíny se využívá?
Pro dospělé jsou k dispozici vakcíny kombinující očkování proti černému kašli se záškrtem, tetanem a dětskou obrnou. Vakcína jen proti černému kašli není v Česku dostupná.
Kde se očkuje?
Očkování je možné buď v očkovacích centrech, nebo u praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost. Lékaři doporučují dodržovat očkovací kalendář.
V jakém věku je nejvyšší nemocnost?
Nejvíce nemocných je mezi dospívajícími ve věku mezi 15 až 19 lety, tvoří zhruba třetinu nemocných. To může podle odborníků souviset se změnou očkovací látky od roku 2007. Má méně nežádoucích účinků po očkování, ale vytváří méně trvalou imunitu. Zhruba desetina rodičů podle lékařů u svých dětí vynechá přeočkování v deseti či jedenácti letech.
Jak se černý kašel přenáší?
Pertuse neboli černý kašel se přenáší kapénkami při osobním kontaktu. Prevencí je dodržování základních hygienických opatření, jako je časté mytí rukou vodou a mýdlem, zakrytí úst při kašlání, časté větrání a dezinfekce dotykových ploch.
Je možné očkování v těhotenství?
Vakcinologové očkování těhotným doporučují. "Ani včas očkovaný kojenec nezíská plnou ochranu dříve než kolem šesti měsíců věku," uvádějí. Klinické studie prokázaly bezpečnost kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu, tetanu a poliomyelitidě v těhotenství, bez poškození očkované ženy a bez poškození plodu. Podávat by se měla ve třetím trimestru.
První dávku takzvané hexavakcíny dostávají děti v šesti týdnech, do roka mají tři. Do jednoho roku věku je očkováno 96 procent dětí. Podle zdravotního ústavu jich je mezi letošními nemocnými téměř šedesát.
Kdo by se měl očkovat?
Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do jednoho roku života. Protože ještě neumí kašlat, při záchvatu se zalykají a mohou se udusit. U každého čtvrtého kojence se rozvine těžký zánět plic, který může skončit smrtí.
Ministerstvo zdravotnictví proto přeočkování doporučuje také u dospělých osob pohybujících se kolem dětí a těhotným ženám. Lékaři očkování dále doporučují také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům.