Kokoschkův obraz Žena a otrok se draží s rekordní vyvolávací cenou

1 týden starý 16

foto Ilustrační foto - Rakouský malíř, grafik a spisovatel Oskar Kokoschka ve svém ateliéru v roce 1956.

Praha - S vyvolávací cenou 200 milionů korun se dnes odpoledne bude v Praze dražit obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok). S tak vysokou cenou zatím umělecké dílo na aukci v ČR v nabídce nebylo a vyvolávací cena o desítky milionů korun přesahuje i aktuální rekord tuzemského aukčního žebříčku. Od loňska ho drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se prodal za 123,6 milionu korun.

Dnešní aukci pořádá společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, dražba vybraných pěti desítek děl začne v 16:00 v budově Expo 58 ART v Letenských sadech. Pořadatelé do ní vybrali jen 52 děl, jejich vyvolávací cena začíná na 100.000 korunách. Celková vyvolávací cena nabízených aukčních položek bude činit 365 milionů korun.

Obraz Žena a otrok z roku 1920 představuje bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, podle organizátora aukce je Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.

Nejdražší Kokoschkovo dílo, které se prodalo na aukci v ČR, je obraz Praha - Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.

Za 15 milionů korun bude dnešní aukce nabízet obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka). Jde o portrét ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji cestu ke kubismu. Za 8,4 milionu korun se bude nabízet dílo Josefa Šímy s názvem Le ciel de pierre (Kamenné nebe). S cenou 13,5 milionu korun do aukce půjde obraz Emila Filly Zátiší se sokolem a podnosem.

Zdroj