Kolaps sčítání lidu on-line způsobil nefunkční modul systému. Statistici chybu odstraňují

3 měsíce starý 12

„Z preventivních důvodů jsme přikročili k uzavření formuláře do chvíle, než situaci důsledně vyhodnotíme a podnikneme kroky nutné k dalšímu bezpečnému provozu. Příčiny se analyzují a na zprovoznění se pracuje,“ uvedla na webu ČSÚ mluvčí projektu Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána. Problém podle Rojíčka nebyl v samotném počtu přihlášených lidí, kteří se chtěli sčítání zúčastnit, ale právě v chybném modulu. Zároveň Rojíček vyloučil, že za problémy by byl kybernetický útok, což podle něj potvrdil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou podle ČSÚ ohroženy. Rojíček ale serveru iROZHLAS.cz řekl, že pokud systém lidem přestal fungovat během vyplňování informací, bude nutné údaje zadat znovu.

„Lidé, kteří nestihli formulář odeslat, budou muset údaje zadávat znovu. Formulář se totiž během vyplňování nezálohuje, uložen je až po odeslání,“ řekl serveru Rojíček.

Šéf úřadu nechtěl spekulovat o tom, jak dlouho výpadek potrvá. „Ale jakmile bude systém zprovozněn, určitě dáme vědět a dáme informaci občanům,“ uvedl. Dodal, že data z formulářů se ukládají na zabezpečených serverech a nehrozí, že by se k nim někdo dostal.

Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou pak od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt, nebo od sčítacích komisařů.

Sčítání se koná každých deset let. V Česku je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

Zdroj