Kolečko o filmu Zbožňovaný: Inspiroval jsem se dědou. Oslovit Bartošku bylo drzé

3 měsíce starý 56

Nový film představil Kolečko na filmovém festivalu v Karlových Varech. Inspiraci ke svému druhému režijnímu dílu čerpal ve vlastní rodině. „Konkrétně u mého dědy, který byl dětský doktor na maloměstě ve východních Čechách. Do zhruba jedné třetiny je děj jím inspirovaný, pak už je vyfabulovaný,“ uvedl scenárista a režisér.

Reality se Kolečko držel v rovině oblíbenosti, profese i hlavního nešvaru. „Děda byl vážený pediatr na malém městě, kde se nic neutajilo. Babička mu pekla buchty, hlavně kefírovou, a přestože byl všemi milovaný, měl záletné tendence, konkrétně jednu. A o tom film je,“ dovysvětlil.

Hlavní roli – záletného dědečka – si zahrál prezident karlovarského festivalu a uznávaný český herec Jiří Bartoška. Kolečko neměl příliš režijních zkušeností, a tak podle něj bylo oslovení Bartošky i dalších zvučných jmen, Ivany Chýlkové či Zuzany Kronerové, odvážné. „Bylo to docela drzé. Kromě Jiřího Langmajera, u kterého jsem věřil, že roli vezme, jsem si nebyl ostatními jistý. Hlavní trojici: Bartošku, Chýlkovou a Kronerovou jsem oslovil na ‚drzovku‘ a jim se to líbilo,“ vzpomínal.

Přesto měli herci ke scénáři menší výhrady. „Ty jsem měl ale i já, protože jsem jim poslal scénář, který jsem měl v úmyslu ještě upravit. Nakonec se to ukázalo jako dobrá strategie, protože jsme si s Ivanou a Jirkou sedli a vše probrali. Nakonec role přijali,“ pokračoval s tím, že si ho herci vybavovali aspoň jako scenáristu. „Při natáčení mi pak velmi pomohli,“ vyzdvihl.

Kozub vnesl do filmu humor

Při natáčení pak bylo podle Kolečka znát, že pracuje s „prezidentem“. Narážel tak na Bartoškovu funkci, kterou má právě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. „Jeho pozice z něj byla občas cítit. Na druhé straně je to normální chlap, který fandí pardubickému fotbalu,“ podotkl režisér. Ve filmu si zahrál i herec Štěpán Kozub, který je známý například ze seriálu Lajna nebo Skoro na mizině. S Kolečkem v minulosti právě na těchto projektech spolupracoval.

„Petr mi řekl, že má postava je pozérský umělec, takže nebudu muset ani hrát. To mě trochu urazilo, vysvětlil jsem mu, že takový nejsem. Hraju ale mladého ambiciózního muže, který je přesvědčen o své genialitě,“ popisoval Kozub svou postavu, která o sobě tvrdí, že drží housle nejlépe na světě. „A nikdo jeho dar nechápe. Je to taková tragikomická postava,“ doplnil herec.

Právě role Kozuba je podle Kolečka příjemným odkazem na jeho dřívější komedie. „Je to koření celého filmu, který je poněkud hlubší. O tento druh humoru tak diváci nepřijdou,“ podotkl režisér. Ve filmu se Kozub postavil po bok 41leté Petry Hřebíčkové, kde hrál jejího partnera.

Mezi herci je přitom věkový rozdíl, na který Kozub z legrace upozornil. „Mohla by být moje maminka. Je ale skvělá, má nadhled, a to mě baví. U natáčení jsme se velmi bavili. Ve filmu hraju zhruba o deset let staršího člověka, než jsem,“ doplnil Kozub, kterému je 25 let.

Kolečko v rozhovoru nastínil, že již nyní pracuje na nových projektech, bližší informace však nesmí prozrazovat. „Mohu jen říci, že se něco rýsuje a že s partou ze Skoro na mizině musím něco vytvořit,“ uzavřel.

Zdroj