KOMENTÁŘ: Babiš s Patrioty zabil dvě mouchy jednou ranou a Fialu pořádně znervózněl

před 5 dny 42

Přitom bezprostředně po eurovolbách nevypadala situace pro hnutí ANO kdovíjak růžově. Vše nasvědčovalo tomu, že se třetí největší frakce Renew Babiše zbaví, kterýžto krok řada tuzemských komentátorů i politiků očekávala s lehce škodolibou radostí. O pár dní později se však ukázalo, že radost byla předčasná a důvod k ní bude mít spíše druhá strana. Vlastně šlo o tuplovanou radost, protože podle všeho to vypadá, že právě Patrioti vyšoupnou Renew ze třetí pozice. Babiš se tak stihl staré frakce zbavit dřív, než by se ona zbavila jeho, a ještě ke všemu zaujal s novou formací její místo. Dvě mouchy jednou ranou, chtělo by se říct.

Je ovšem potřeba dodat, že příliš mnoho možností šéf hnutí ANO neměl. Upřímně řečeno, v evropské politice již mnohokrát „trefil kozla“, ať už tragickým výběrem Věry Jourové, či angažováním Pavla Teličky nebo Dity Charanzové. Takže pokud Andrej Babiš chtěl, aby mu voliči příklon ke konzervativnímu a národnímu proudu uvěřili, mohl jen těžko setrvat v původní frakci, i kdyby ho snad nakrásně chtěla. Ne, Babiš musel zariskovat a rozehrát ambiciózní hru, jež mu (přinejmenším v tomto okamžiku) vyšla na výbornou a zasáhla přesně ta místa, na něž cílil.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko pro tebe všecko platí, píše Vrecionová. Na Babišovu frakci létají ze Spolu ostrá slova

Ostatně i reakce, které nová frakce vyvolala, svědčí o tom, že Babiš ťal do živého. Zdá se, že z Patriotů jsou všichni nervózní, jak malí skautíci na noční bojovce a tím vůbec nejvyděšenějším táborníkem je sám premiér Petr Fiala. Ten se nechal slyšet, že frakce bude sloužit zájmům Ruska a že prý ohrožuje naši bezpečnost a svobodu. Ponechme stranou, že kdyby Fialovi skutečně ležela na srdci bezpečnost Evropy, musel by v prvé řadě vystupovat proti těm, kteří do Evropy nechali od roku 2015 proudit masy lidí z Afriky a Blízkého východu – kterýžto jev se na bezpečnosti v Evropě podepsal tak negativně, jako málo co jiného. Stejně tak nyní neřešme, že kdyby Fialovi opravdu záleželo na svobodě, těžko by se tak snadno smířil například s Green Dealem nebo s neustálými snahami ořezávat svobodu projevu pod rouškou boje s takzvanými dezinformacemi.

Absurdní je především Fialovo vidění světa, jež se evidentně smrsklo už jen na dichotomii „dobré pro Rusko/špatné pro Rusko“. Chápe vůbec Fiala, že vesmír se netočí pouze kolem Ruska? Že veškerá politika v Evropě se neomezuje a nemá omezovat jen na ruský faktor? Že evropské země mají své vlastní starosti a své vlastní zájmy, které se neřídí výhradně jen Ruskem? Nebo má pan premiér fakticky pocit, že Rusko je středobodem naší i evropské politiky a jakékoli procesy se musí řídit výhradně jím?

Ano, částečně je Fialovo vidění světa už Ruskem zdeformováno do té míry, že vidí Vladimira Putina snad i ve sklenici s Nutellou.

Skutečnost je ovšem taková, že Fiala (i řada dalších politiků ODS) svými ataky na Patrioty jen zakrývá vlastní bezradnost. Není žádné tajemství, že by si předseda občanských demokratů velmi přál, aby jeho strana opustila ECR a přidala se k evropským lidovcům. Fialovi by nijak zvlášť nevadilo rozbít frakci, kterou si jeho vlastní strana v roce 2009 vydupala ze země – společně s tehdejším šéfem britských konzervativců Davidem Cameronem, jehož Angela Merkelová málem na kolenou prosila, aby nic nezakládal. Fiala by klidně nechal ODS, aby se rozpustila ve frakci, v níž jeho tři europoslanci nebudou mít pozici ani pátého, ale spíše sto padesátého pátého kola u vozu.

Není divu, že je premiér nervózní, když zástupci za ODS budou nadále ve frakci, kterou on vlastně neuznává, a která vznikem Patriotů ještě ke všemu přijde o velkou část vlivu a prestiže. Fiala chápe, že pro vysloveně euronadšenecky laděné voliče (o které se chce přetahovat s hnutím STAN) je ODS málo proevropská, o čemž je setrváním v ECR jen utvrdí. Navíc se hlasitým pokřikováním na Babiše snaží odvrátit pozornost od volebního maléru, kdy díky spojení s TOP 09 a lidovci přišel modrý pták nejméně o jednoho europoslance.

A už vůbec není možné se Fialově nevrlosti divit, pokud uvážíme, že ve frakci spolu s Babišem zasedne i černý kůň eurovoleb, Filip Turek s Motoristy a Přísahou. Zatímco premiér už na své koaliční partnery začal doplácet a vzájemné vztahy jsou čím dál horší, Babiš si klidně může v EP s Motoristy budovat dobré vztahy, vyzkoušet si případnou budoucí spolupráci a oba subjekty si společně mohou prostřednictvím Patriotů budovat dobré PR na domácí politické scéně.

ODS si v ECR nevybuduje nic. Jak jsme řekli, pro případné zklamané voliče STANu to bude málo eurohujerské, pro národovecké voliče (o které navíc Fiala nijak zvlášť nestojí), to bude naopak eurohujerské až příliš. Andrej Babiš teď může díky své evropské politice nahnat drahocenné body pro blížící se parlamentní volby, Fiala naopak na evropské úrovni nemá nahnat co, ani jak. Snad jen kdyby uspořádal další dobrodružnou expedici Kyjev nebo kdyby se znovu rozjel do německého nákupáku. I když..., to už tu jednou bylo.

Přečtěte celý článek