KOMENTÁŘ: Babiš se bojí. Blekotání v duelu s generálem neriskuje

4 měsíce starý 57

Babiš velkou část svých konkurentů drtí řečmi o tom, že jsou buď neschopní se uživit mimo politiku, nebo že se podíleli na brutálním devastování polistopadového Česka. Toto osvědčené „lynčování“ v Pavlově případě zkusit nemůže. Generálova armádní kariéra, alespoň ta polistopadová, je nablýskaná vitrína. Nemůže ho však vykoupat ani v propírané komunistické minulosti. Sám byl dříve v tom blátě namočen až po kolena.

Když připočítáme, že Pavel není stranickým kandidátem, byť ho vládnoucí koalice podpořila, moc toho Babišovi nezbývá. A tak vyčkává. Možná taky nechce naskočit na Pavlovu iniciativu debatovat. Možná se chce pořádně připravit, možná zjišťuje, co proti generálovi zabere. A úplně stranou nechme, že Pavlova výzva je taktickým pokusem udělat ze sebe a Babiše hlavní favority prezidentských voleb. Pavel ví, že energická ekonomka Danuše Nerudová v průzkumech stoupá.

A tak nyní k duelu nedojde. Potěšení by přinesl hlavně Babišovým odpůrcům, expremiérovo blekotání by je ve srovnání se statickým a věcným generálem potěšily. Televizní souboj by ale paradoxně mohl na Pavlovu stranu přetáhnout i část Babišových příznivců, kteří nepatří do tvrdého jádra. Ty, kterým imponuje třeba klidný projev Aleny Schillerové, která přece „tak pěkně mluví“, by generálovo vystupování bez ohledu na obsah mohlo zaujmout víc než Babišovo poštěkávání. Po těch letech už ztrácí na sexappealu. Současně však nebude překvapením, pokud se generál v budoucích politických debatách ukáže jako zcela marný. Politickou zkušenost nemá.

Očekávejme každopádně, že Babišovo expertní okolí expremiéra na budoucí duel s generálem nabifluje a nějakého se dočkáme. Pro část Čechů půjde o zbytečnou debatu, pořád proti sobě budou stát exkomunista s exkomunistou.

Zdroj