KOMENTÁŘ: Politický galimatyáš vysvětlen. Administrativní odvody do armády jsou prostě odvody

před 2 měsíce 32

Jedná se o věc evidentně natolik závažnou, že na prezidentův průzkum bojem na předvolebním válčišti jiných zareagovali všichni. Ministryně Jana Černochová sice ještě před týdnem podporovala úsilí náčelníka Generálního štábu Karla Řehky zvýšit počet dobrovolně odvedených, ale toto už bylo i na ni moc. Rychle s premiérem Petrem Fialou přispěchala s ujištěním, že žádná povinná vojna se nechystá.

ČTĚTE VÍCE: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

Za SPD si přihřál polívčičku poslanec Radovan Vích: „Prezident Pavel začíná říkat to, co tvrdím celou dobu, že zrušení základní vojenské služby v roce 2004 bylo chybou. Vláda se momentálně vyhýbá termínu znovuzavedení základní vojenské služby z obavy o další pokles svých volebních preferencí,“ tvrdí. Groteskní je, že zatímco pan Pavel, generál ve výslužbě, je spojen pupeční šňůrou s pětikoalicí, její ministryně obrany a premiér za ODS jeho slova v duchu uklidnění veřejnosti uhlazují. A SPD, pro níž Pavel přítelem není a nebyl, jeho vyjádření s chutí používá.

Rovnice by to byla jednoduchá, kdyby o nějakém druhu povinné vojny nehovořil v posledních dnech poslanec za ODS Pavel Žáček, podle nějž není armáda dostatečně profi a jsou potřeba i zálohy. Paní ministryně Černochová vykládala před týdnem, že se nelze spolehnout jen na NATO. A přidejme vysvětlení Úřadu vlády o prohlášení premiéra Fialy, že jsme ve válce, které „je třeba brát jako jedno z metaforických vyjádření, jež jsou užívána veřejnými osobnostmi při různých krizových momentech“.

Za prezidenta Pavla a jeho nápad s administrativními odvody, což je eufemismus pro odvody reálné s odloženým nástupem, se postavily samozřejmě TOP 09 a STAN. Hnutí ANO logicky z hlediska politického i konzistentního vyjadřování řeklo, že je proti slovy poslance Růžičky: „Pokud by ČR nebyla v NATO, tak zavedení vojenské služby a nějakých odvodů by bylo asi potřeba. V současné situaci ale rozhodně ne.“ Jak jsou na tom Piráti v době psaní komentáře nevíme, ale těžko si představit, jak s písní na rtech jdou jejich převážně městští liberální voliči k odvodu, byť „administrativnímu“.

Pokud je čtenář nyní zmaten, je to výsledek smutný a nežádoucí, ale možný. Politici udělali takový galimatyáš, že si možno hlavu ukroutit. Pojďme si to tedy vysvětlit. Armáda má problém nabírat lidi mezi profesionály a její zvýšené úsilí je nahnat není nic proti ničemu. Na druhou stranu administrativní odvody prezidenta jsou prostě odvody klasické, přičemž odvedení mají jen radost z toho, že se jedná o odklad. Takže to je něco jiného.

Politické strany vládní může jen mrazit, protože hnát lidi do armády, případně naznačovat, že by tam mohly jejich děti, zatímco mají stávající nájemníci vládních budov války už dlouho plná ústa, je nášlapná mina. SPD notuje na variace typu „vojna dělá chlapy“, na což ale lovit voliče po letech, kdy mají plná ústa míru, je nemoudrost. Hnutí ANO naprosto očekávatelně odvody nechce, protože jinak by poplivalo vyjádření svého předsedy Babiše, šéfky poslanců Schillerové a dalších. Od ČSSD a KSČM stěží čekat podporu hradnímu pokusu o... co vlastně?

Chtěl snad generál Pavel, toho času prezident, připomenout občanům, že chtějí žít v míru, bez hrozby blembáku na hlavě? Nebo jsme připravováni salámovou metodou na to, co nechceme, tedy válku sledovanou nikoliv z gauče se silnými morálními gesty halenými do vlajek a řečí? Půjdou jeho voliči k odvodu s písní na rtech na rozdíl od mručení voličů protikandidáta, či těch, kteří v prezidentských volbách vůbec nemluvili? Nebo jsou to nepřípadné řeči jako v případě eura, pro jehož přijetí podmínky neplníme? Máme snad právo věřit, že spojenecké závazky platí, profiarmáda je funkční a mobilizační povinnost je tady stejně tak jako tak. Pokud by naše země byla napadena, do boje se půjde. Aby se to ale nestalo, je čas vrátit se nikoliv do dob studené války, ale do dob uvolnění devadesátých let. A propos, kdo do záloh či armády jít chce, může už teď, aniž by se lidi hnali k „administrativním“ odvodům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V české společnosti se vášnivě probírá výrok prezidenta Petra Pavla o podpoře možnosti zavedení administrativních odvodů do armády

Přečtěte celý článek