KOMENTÁŘ: Prsa Korejky? Šípová rozpoutává „dívčí válku“, záměr se totálně míjí účinkem

2 měsíce starý 45

Nad sporem Adély Šípové s Mikulášem Ferjenčíkem již několik dní vášnivě diskutují lidé na sociálních sítích. Někdejší poslanec totiž po strhujícím katarském finále napsal na Twitter následující výrok: „Argentina vs. Csaplár (populární fotbalový expert a trenér, narážka na tzv. ‚Csaplárovu past‘; pozn. red.), o prsa korejské ženy.“

I když jde v případě (nejen) sportu o poměrně běžný a zaběhlý pojem, Ferjenčíkův výrok „o prsa“ přesto Šípovou pobouřil. „Cože? Korejské ženy se zápasem nemají žádnou souvislost. Miki, smaž to, tohle je prostě ostuda,“ vyzvala senátorka svého kolegu. „Prsa (žen) s fotbalem nesouvisí. Taky nekomentuji sport srovnáním s formátem penisů,“ dodala.

Drtivá většina twitterových uživatelů se postavila za Ferjenčíka. Z pozdějšího vyjádření Šípové vychází, že se jí příliš nezastali ani členové Pirátů. Politička na fóru strany nešetřila kritikou. Pro běžného pozorovatele sporu se ovšem nabízí otázka: Jde o další bezprecedentní útok privilegovaných mužů na ženské pohlaví, nebo hyperkorektní část společnosti znovu ukázala, že postrádá smysl pro humor a sama sebe bere příliš vážně?

I slovy některých pirátských politiků je velmi pravděpodobné, že Ferjenčík svým tweetem rozhodně nechtěl urazit ani ženy z Jižní Koreji, ani ženy z KLDR, a už vůbec ne ženy jako takové. I když výrok „o prsa korejské ženy“ může přijít někomu vrcholně nevhodný či sexistický – a na to má ten dotyčný samozřejmě právo – jde o dnes již kultovní hlášku, která pochází z fotbalového šampionátu 2002.

Ten se shodou okolností odehrál v Jižní Koreji a Japonsku. Hlášku tehdy použil sportovní moderátor a komentátor Petr Svěcený. „V Koreji mi tehdy přišlo, že tam ta metafora měla své opodstatnění,“ hájí se zpětně po více než 20 letech. Přesto mohou mnozí namítat, že nekorektnost fotbalového prostředí nijak neomlouvá ty, kteří výrok do veřejného prostoru vypouští.

Hyperkorektní hysterie

Hlášku „o prsa korejské ženy“ například nalezneme i v knize Leonardo da Vinci – Úsměv Mony Lisy z roku 2015 od pedagožky a literární autorky Veroniky Válkové. I ona je tedy produktem dnešní zkažené doby – údajně plné nesnesitelného šovinismu a sexismu?

Je na každém, aby si na věc udělal vlastní názor, zda šlo o povedený vtip, či nevhodnou „prasárnu“. Mnoho lidí na sociálních sítích ale nejvíce ze všeho popudil Šípové rozkazovací tón, tedy aby Ferjenčík svůj příspěvek okamžitě smazal a příště volil jinou metaforu. Toto naléhání senátorky totiž zavání nepěknou snahou o cenzuru. Šípová se pak nemůže divit, že jí někteří kritici doporučují literaturu typu Žert od Milana Kundery.

Poměrně přesně vystihl problém šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Ten sice na jednu stranu ve svém komentáři na pirátském fóru přiznal, že mu – jako fotbalovému „nefanouškovi“ – příměr s korejským poprsím připadá nevkusný.

Na druhou stranu Šípové vzkázal následující: „Tvůj výrok, Adélo, že má Mikuláš smazat svůj příspěvek, se mi popravdě nelíbí. Jsme přece proti cenzuře. Snaha omezovat svobodu slova a rozšiřovat zákazy vyjadřování v rámci jediné správné ideologie je něco, čeho se obávám daleko více než jednoho přirovnání, které někomu přijde nevkusné.“

Hlavní problém tedy spočívá v tom, že Šípová svým neustálým feministickým bojem na twitterovém rybníčku dosahuje pravého opaku, než chce pravděpodobně docílit. Svými apely na zavedení totálně hyperkorektního „proženského“ prostředí – včetně genderově vyváženého počtu cestujících v hromadné dopravě – pak proti sobě může poštvávat i ženy, které se jinak feministického proudu zcela zastávají.

„Paní Šípová, mohla byste, prosím, nám ženám, matkám, uživatelkám MHD, menstruujícím osobám nebo osobám s dělohou už přestat dělat takovou ostudu?“ stojí například v jedné populární výzvě na Twitteru. Incident má bezpochyby jeden nemilý dopad – znovu o něco málo vyhloubil příkopy v již tak rozdělené společnosti. Jedna strana barikády je totiž škatulkována do týmu „cenzoři a feministická hysterie“ a ta druhá do skupiny „sexisti a bezohledný šovinismus“.

Zdroj