Komu prospěje a k čemu bude humbuk kolem ruské a čínské vakcíny (otázky a odpovědi)

2 měsíce starý 9
 ČTK / APKrabička vakcíny Sputnik v rukou maďarské zdravotnice. Foto: ČTK / AP

Přinášíme základní otázky a odpovědi ohledně toho, jak by v Česku mohly být využity vakcíny Sputnik a Sinopharm: kdo je prosazuje, co z toho bude mít a proč se o těchto očkovacích látkách nyní tolik mluví.

Očkování v Česku dostalo nový rozměr poté, co se do plánů vlády vložil Hrad. Informoval o zajištění vakcín z Ruska a žádosti získat očkovací látky z Číny.

Co znamená průběžný přezkum vakcíny Sputnik V v agentuře EMA?

Minimálně to, že Rusko poskytlo Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) schvalující užití léků v EU data potřebná pro zahájení přezkumu. Na to se čekalo a nebylo jasné, proč tak Rusko dosud neučinilo.

Průběžný přezkum je prvním krokem k oficiálnímu schválení vakcíny. Agentura zkoumá například data z klinických studií a vyhodnocuje, zda je vakcína bezpečná a účinná. Ve druhém kroku pak výrobce vakcíny musí požádat o autorizaci vakcíny na unijním trhu. Pokud EMA tuto autorizaci doporučí, finálně ji pak schválí Evropská komise.

„Rozhodnutí Výboru pro humánní léčivé přípravky zahájit průběžný přezkum je založeno na výsledcích laboratorních a klinických studií u dospělých. Tyto studie naznačují, že Sputnik V spouští produkci protilátek a imunitních buněk, které cílí na koronavirus SARS-CoV-2 a mohou chránit před covid-19,“ napsala ke spuštění celého procesu EMA. Ta zatím v EU doporučila k autorizaci tři vakcíny: od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Příští týden se očekává doporučení čtvrté vakcíny od společnosti Johnson & Johnson.

Jak rychle trvá průběžný přezkum a schválení vakcíny?

  • AstraZeneca: průběžný přezkum začal loni 1. října, schválená byla 29. ledna (po čtyřech měsících)
  • Comirnaty (Pfizer/BioNTech): průběžný přezkum začal 6. října, doporučená byla 21. prosince (po dvou a půl měsících)
  • Moderna: průběžný přezkum začal 16. listopadu, schválena byla 6. ledna (téměř dva měsíce)
  • Johnson & Johnson: průběžný přezkum začal 1. prosince, schválení je očekávané k 11. březnu (přes tři měsíce)
  • Novavax, CureVac: průběžný přezkum v EMA běží od 3. února, resp. 12. února, ani u jedné agentura neobdržela žádost o podmínečnou autorizaci na trhu
  • Sputnik V: průběžný přezkum běží od 4. března

Data: Evropská agentura pro léčivé přípravky

Proč budí ruská a čínská vakcína takový rozruch?

U otázek s přesahem do politiky je obtížné najít tvrdá data, proč jsou věci takové, jaké jsou. Pokusme se ale nabídnout pravděpodobnou interpretaci na základě toho, co je veřejně známo.

Na tom, že očkování je cesta z covidové mizerie, existuje široká shoda jak politické reprezentace (prezident, vláda, velká část opozice), tak i veřejnosti (68 % pro, 13 % proti, výzkum společnosti STEM). Ještě větší shoda panuje na potřebě očkovat jen vakcínami schválenými agenturou EMA (podle výzkumu Stem/Mark pro ČT si to myslí 86 % populace; zmíněn byl též zde, čas 31:20).

Přečtěte si také

Devatero zbraní lidstva: přehled nejnadějnějších vakcín proti covidu

To ale ruská ani čínská vakcína nejsou. Ta první

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj