Komunisté během Velikonoc rozhodnou o další toleranci vlády. ANO podle Filipa neplní část dohody

3 měsíce starý 10

O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat Ústřední výbor KSČM. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Současně čtvrteční zasedání širšího vedení strany pověřilo Filipa a další členy předsednictva dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí podle Filipa neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety.

Aktualizováno Praha 15:08 1. 4. 2021(Aktualizováno: 15:38 1. 4. 2021)

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Filip novinářům řekl, že předpokládá, že by se jednání s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem mohlo konat 7. dubna při schůzi sněmovny. ANO má sestavit tým pro dohodovací řízení.

„Výkonný výbor pověřil skupinu (Stanislav) Grospič, (Pavel) Kováčik, Filip, abychom jednali v dohodovacím řízení s hnutím ANO o naplňování dohody o toleranci s tím, že jsou neplněny od července loňského roku některé body, které vedou k tomu, že KSČM ztrácí důvěru ve schopnost hnutí ANO jako vládnoucí politické strany splnit dohodu, kterou jsme uzavřeli,“ uvedl Filip. „Pokud strana nebude mít vůli a sílu prosadit splnění dohody o toleranci vlády, tak navrhnu její ukončení,“ uvedl pro Českou televizi.

Dohodovací řízení může podle Filipa skončit tím, že komunisté s podporou vlády skončí. „Proto jsem i vyzval, aby smlouvu posoudili všichni členové výboru,“ uvedl Filip. Devadesát členů Ústředního výboru bude podle prvního místopředsedy KSČM Petra Šimůnka hlasovat do úterního večera o větě „Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě“.

Dohodnuté podmínky

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik označil za „jednu z řady kapek“, které vedou k nespokojenosti KSČM, rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami pokrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

Od února pak neplní ANO podle Filipa podmínky dohodnuté s prodloužením nouzového stavu.

‚Nemyslíme si, že je potřeba celý měsíc.‘ Komunisté mohou podpořit nouzový stav do 11. dubna

Číst článek

Spokojeni jsou komunisté s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. „Plní se i ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraniční rukou. žel už se neplní zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, podmínka se plní jenom zčásti zatím, i když byly učiněny kroky, které se týkají ústavní ochrany vody, tak zatím to není prioritou vlády a budeme o tom dál jednat,“ uvedl Filip. Zcela podle něj kabinet neplní sliby v postupu proti růstu cen bydlení a podpoře výstavby obecních bytů.

„Než druhému dáte rozvodové papíry, je slušnost si ještě promluvit,“ řekl ke krokům vedení KSČM poslanec Jiří Dolejš.

Výkonný výbor ve čtvrtek také rozhodl, že na 17. dubna svolá zasedání Ústředního výboru do Nymburka, řekl Šimůnek. Na zasedání se bude hlasovat i o změnách ve vedení KSČM.

ČTK, gak

Zdroj