Komunisté z Československa do Londýna prodali staleté tóry, dnes slouží v náboženských komunitách po celém světě

před 3 týdny 43

Události: České tóry v Londýně (zdroj: ČT24)

V Londýně se v neděli konala mimořádná oslava. V tamní Westminsterské synagoze si připomněli přesně šedesát let od chvíle, kdy do britské metropole dorazila více než tisícovka vzácných textů hebrejské bible, kterým se říká tóry. Dané svazky pocházely z tehdejšího Československa a dnes se používají nejen v Británii, ale po celém světě.

Ráno 7. února 1964 před Westminsterskou synagogu dorazily dva vozy s nákladem ze vzdáleného Československa se stovkami beden, ve kterých byl poklad nevyčíslitelné hodnoty, připomněl zahraniční zpravodaj ČT Lukáš Dolanský. Byly v nich tóry z celého Česka. Přesně 1564 vzácných exemplářů toho nejvýznamnějšího židovského obřadního předmětu – hebrejské bible. Některé sto, dvě stě, ale i tři sta let staré.

„To, co tady vidíme, je část svitků, které byly přivezeny roku 1964 z Prahy do Londýna. Jsou to zachráněné svity, které přežily holocaust,“ ukázala na staré texty česká rabínka Kamila Kopřivová, která slouží ve Westminsterské synagoze.

„Komunistický stát potřeboval valuty, potřeboval zahraniční měnu a snažil se podívat, co by kde mohl rozprodat,“ přiblížila Kopřivová. To všechno za 30 tisíc tehdejších liber. Nedávno pracovníci synagogy zjistili, že jeden ze svitků je pravděpodobně dokonce z 13. století, tedy možná jeden z nejstarších na světě vůbec.

„Tohle číslo pochází ještě z války. Z doby, kdy se svitky svážely do Prahy a tam jim pak dávali katalogová čísla,“ přiblížil předseda Nadace svitků Jeffrey Ohrenstein při pohledu na označení jednoho ze svitků. Nyní oslavují šedesáté výročí předání tohoto velkého pokladu – a dorazili zástupci nejen z Česka, ale i z komunit z celého světa.

„Toto jsou důkazy nejen o historii, ale i konkrétních lidských osudech a to je vždycky dobré mít na paměti a připomínat si,“ řekla předsedkyně české sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Knihy v Londýně opravují a pak rozesílají do nových židovských komunit po celém světě, kde se dál používají během bohoslužeb. A tak zásilka ze 7. února 1964 nakonec neskončila jen jako muzejní exponát. Pro svitky znamenala nový život. Díky tomu dnes mohou české tóry po celém světě sloužit dál.

Přečtěte celý článek