Končí smlouvy na provoz Chytré karantény. Resort vypíše zakázky pro případ další vlny covidu

5 měsíce starý 30

Ministerstvo zdravotnictví bude podle náměstka ministra pro IT Milana Blahy shánět nové dodavatele pro Chytrou karanténu (CHK) tak, aby bylo připraveno na případnou další vlnu epidemie koronaviru na podzim. Na odborné konferenci Digitalizace zdravotnictví v Senátu v úterý řekl, že končí stávající smlouvy uzavřené za nouzového stavu, a resort proto vypíše veřejné zakázky.

Praha 15:20 19. dubna 2022

Součástí projektu Chytrá karanténa jsou také mobilní aplikace eRouška a Tečka nebo call centra pro trasování či infolinka (Ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Projekt Chytrá karanténa slouží zejména pro informační propojení hygienických stanic, nemocnic, ordinací lékařů, odběrových míst a laboratoří, aby měl stát dostupná data o šíření epidemie. Jeho součástí jsou také mobilní aplikace eRouška a Tečka nebo call centra pro trasování či infolinka.

Nejnižší nárůst za půl roku. V sobotu přibylo 1084 nakažených, nadále klesá počet testů

Číst článek

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) stálo vybudování celého systému CHK od jara 2020 zhruba miliardu korun. Na jeho vytvoření se podílela armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie. „Musíme v první fázi systémy převzít a naučit se je provozovat sami,“ uvedl Blaha.

Připustil ale, že nahradit z velké části nynější kapacity není úplně snadné. Jím řízená sekce ministerstva proto musí získat další finanční zdroje a zaměstnat nové odborníky. „Musíme být schopni na podzim naskočit minimálně v té podobě, v jaké jsme v tuhle chvíli,“ dodal.

Pro letošní rok bylo na provoz Chytré karantény vyhrazeno vládou 400 milionů korun. Desítky milionů měsíčně stály v době intenzivního trasování kontaktů nakažených externí call centra, která dodávala i stovky pracovníků denně. Od 19. února nejsou lidé posíláni po rizikovém kontaktu s nakaženým nebo členové jeho domácnosti do karantény, trasování tak prakticky skončilo.

Aplikaci pro covidové certifikáty si stáhlo téměř půl milionu lidí. Tečka funguje pro Android i Apple

Číst článek

Podle schváleného rozpočtu ministerstva letos končí 158 dočasných pracovních míst, která pro provoz Chytré karantény na ministerstvu vznikla, a vznikne 24 nových. Na krajských hygienických stanicích 134 nových míst zřízených v souvislosti s epidemií zůstává.

Blaha na konferenci mluvil také o Národním centru elektronického zdravotnictví, které má řídit elektronizaci zdravotnictví a nastavit její pravidla a standardy. Na ministerstvu by mělo vzniknout zhruba dvacet nových pracovních pozic.

Asi 130,7 milionu korun včetně DPH na vytvoření funkčního systému získá ministerstvo z Národního plánu obnovy financovaného z Evropské unie. Spolu s projekty kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví získá resort z fondu téměř dvě miliardy korun, další projekty v regionech budou čerpat peníze z fondu IROP. V jednání je více než pět miliard korun. 

ČTK

Zdroj