Konec diskuzí. Nizozemské strany dosáhly dohody, novým premiérem bude bývalý šéf zpravodajců Schoof

před 3 týdny 34

Novým nizozemským premiérem bude bývalý šéf zpravodajské a bezpečnostní služby a nestraník Dick Schoof. Podle agentury DPA se na jeho jmenování shodly strany budoucí vládní koalice, na úterní podvečer svolaly tiskovou konferenci. Jednání o nové nizozemské vládě se táhnou od listopadových voleb, v nichž nečekaně vyhrál kritik Evropské unie, imigrace a pomoci Ukrajině Geert Wilders.

Haag 21:44 28. května 2024

Dick Schoof

Dick Schoof | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Sedmašedesátiletý Schoof je v současnosti nejvýše postaveným úředníkem na ministerstvu spravedlnosti a bezpečnosti. Předtím byl vedoucím zpravodajské služby AIVD, národním koordinátorem pro boj proti terorismu a bezpečnost a ředitelem Imigrační a naturalizační služby (IND), píše nizozemská veřejnoprávní stanice NOS.

Nizozemsko má půl roku po volbách vládu. Wilders oznámil dohodu, premiérem nebude

Číst článek

Schoof podle médií povede vládu sestavenou z odborníků a nestraníků. Apolitický kabinet je řešením neshod ohledně osoby premiéra, neboť Wilders a jeho v mnoha ohledech extrémní názory byly pro některé potenciální koaliční partnery nepřijatelné. Jména ostatních ministrů vlády by měla být známa do konce června, píše NOS. Podle agentury DPA mají lidé, kteří dosud nebyli profesionální politici, tvořit polovinu kabinetu.

„Dick Schoof má skvělé výsledky, nepatří k žádné straně a proto je nadstranický, je čestný a navíc nesmírně sympatický,” napsal na síti X Wilders a přidal společnou fotografii.

Gefeliciteerd Dick!

Dick Schoof heeft een grote staat van dienst, is partijloos en staat dus boven de partijen, is integer en bijzonder sympathiek bovendien! pic.twitter.com/z5DwsrEEfd

— Geert Wilders (@geertwilderspvv) May 28, 2024

V květnu Wilders na post premiéra navrhl mikrobiologa a bývalého ministra vnitra Ronalda Plasterka. Jeho jmenování však zabránila kritika kvůli patentu na léčbu rakoviny, na němž podle některých neoprávněně vydělal miliony eur.

Wildersova krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) se na koaliční spolupráci dohodla se středopravou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho, středopravou Novou společenskou smlouvou (NSC) a s menším pravicově populistickým agrárním hnutím BBB.

ČTK

Přečtěte celý článek