Konec státní podpory „stavebka“? Spořitelny už hledají náhradu. Podívejte se, co je ve hře

2 měsíce starý 7

Vládní kabinet plánuje v rámci úsporných opatření zrušit či omezit podporu státního příspěvku na stavební spoření, finální návrh ale zatím nepadl. Znamenalo by to zásah do produktů, které stavební spořitelny nabízejí. „Zrušení či snížení státní podpory by samozřejmě vedlo ke snížení atraktivity stavebního spoření i ochoty lidí spořit, ale především by to snížilo možnosti stavebních spořitelen poskytovat výhodné úvěry na bydlení,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.

Spořitelny proto v současné době řeší s ministerstvem financí a také s ostatními úřady možnou náhradu za končící státní příspěvek. Jako alternativu navrhují spolupráci na dotačních programech pro podporu rekonstrukcí bytů a domů. Příležitost spořitelny vidí například u kontroverzní evropské směrnice o energetické náročnosti budov.

ČTĚTE TAKÉ: Nebezpečný koktejl různých demonstrantů. Expert popsal chyby vlády, které za tím stojí

Ta je řadou odborníků kritizována, protože například nařizuje zateplování starších domů a bytů. „Součástí návrhu je také využití evropských fondů k financování udržitelných rekonstrukcí. Když řeknete lidem, že mají povinnost opravit dům, musíte jim zároveň nabídnout i výhodný způsob financování a podpory. A právě v tom mohou hrát stavební spořitelny klíčovou roli,“ řekl dále Vošický.

S ním souhlasí i generální ředitel ČSOB Stavební spořitelny Martin Vašek. „Intenzivně jednáme o možnosti zvýhodněného financování rekonstrukcí bytů a domů, díky kterým české domácnosti ušetří na energiích a zároveň dosáhnou na peníze z Evropské unie. V tomto nově koncipovaném produktu by lidé mohli čerpat výhody úvěrů stavebních spořitelen a dotačních programů z evropských fondů, které pro občany zprostředkovává vláda,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

„Stavební spořitelny státu nabízejí fungující systémy, rozsáhlou efektivní distribuci i kapacity, díky čemuž by stát výrazně ušetřil na nákladech,“ řekl dále Vašek s tím, že stavební spoření má více než třicetiletou tradici. „Velká část z aktuálních 3,2 milionu klientů klade v poslední době důraz především na rekonstrukce, které přinesou úsporné bydlení,“ dodal.

I ministerstvo financí pro CNN Prima NEWS potvrdilo, že se v současné době řeší jiný způsob podpory stavebních spořitelen. „Vedeme jednání se zástupci stavebních spořitelen o jiné formě jejich spolupráce se státem. Například které produkty a služby by mohly svým klientům s podporou státu nabízet,“ dodal mluvčí ministerstva Tomáš Weiss.

Konec stavebního spoření?

Vláda Petra Fialy chystá škrty ve stavebním spoření v rámci úsporných opatření, která by měla pomoct naplnit poloprázdnou státní kasu. Resort financí potvrdil, že jednání o omezení či dokonce zrušení státní podpory u stavebních spoření jsou v pokročilé fázi. „Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových by se podpora mohla zrušit úplně,“ řekl dříve pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Tomáš Weiss.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale ve středu uvedl, že k finální dohodě na zrušení podpory stavebního spoření zatím nedošlo. „Není pravda, že by na tom byla koaliční shoda. O konkrétních parametrech, o celém úsporném balíčku teprve budeme jednat,“ informoval Hladík.

Loni se podle statistik resortu financí uzavřelo více než 486 tisíc smluv. Průměrně si lidé jako cílovou částku stanovovali necelých 630 tisíc korun. Ke konci roku bylo ve fázi spoření 3 152 006 smluv.

Zdroj