Konec výzev penzistům. VZP přestane žádat pojistné od lidí, kteří čekají na vyřízení důchodu

4 měsíce starý 11

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla kvůli zdravotním odvodům dostat od sociální správy seznam lidí, kteří čekají na vyřízení důchodu. Přestane je pak vyzývat k úhradě pojistného. V pátek se na tom dohodli zástupci ministerstva práce, České správy sociálního zabezpečení a pojišťoven. Sdělila to mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Praha 16:41 26. května 2023

VZP za penzistu považuje člověka až v době, kdy měl důchod vyřízený a přiznaný (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za důchodce hradí zdravotní pojištění stát. Česká správa sociálního zabezpečení ale kvůli náporu nestíhá žádosti o důchod vyřizovat v zákonné lhůtě tří měsíců.

Rychetský nechválil změnu valorizace penzí, ale jednotu prezidenta a vlády, věří právník Rozehnal

Číst článek

Řada lidí už přestala pracovat a posílat zdravotní odvody, důchod ale oficiálně potvrzený stále nemají. Stát za ně tak pojistné nehradí a žádají je po nich pojišťovny. O problému jednal tento týden i sněmovní sociální výbor.

Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček poslancům řekl, že většina pojišťoven akceptovala potvrzení úřadu o podání žádosti o důchod. Pojistné pak dál nevyžadovala. Brala klienta jako důchodce, za kterého bude platit stát.

Kdo je penzista?

VZP, největší pojišťovna v zem, ale za penzistu považovala člověka až v době, kdy měl důchod vyřízený a přiznaný, popsal šéf správy. Podle něj bylo cílem najít jednotné řešení, aby lidé nemuseli nic dokládat a pojišťovny za ně získaly od státu zdravotní pojištění.

„Na dnešním jednání se dohodlo, že ministerstvo práce, potažmo Česká správa sociálního zabezpečení, bude schopno předávat VZP seznamy klientů, kterých se žádosti o starobní, případně předčasné důchody týkají,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

REFORMA DŮCHODŮ: Do penze se půjde později, růst pro současné i příští seniory zpomalí

Číst článek

„VZP na základě těchto podkladů přestane klienty dočasně aktivně oslovovat. Na jednání jsme byli ujištěni, že situace bude vyřešena během jednoho až dvou měsíců,“ dodala s tím, že pojišťovna bude ke klientům přistupovat „s maximální vstřícností“, i když nepochybila a potíže nezpůsobila.

VZP má ve svém systému nastaveno obesílání automaticky. Změna je podle mluvčí technicky poměrně náročná. Požádala o shovívavost.

„Pokud by někomu z této skupiny klientů (žadatelů o důchod) přišla výzva k doložení plateb zdravotního pojištění, případně úhradě minimálního pojistného, poprosíme, aby se obrátil na naši pobočku, kde s ním individuálně vše vyřešíme,“ sdělila Plívová.

Pokud by Česká správa sociálního zabezpečení nakonec penzi žadateli nepřiznala, dohodne s ním pojišťovna případný další postup. Předpokládá, že by se mohlo jednat nejvýš o desítky případů.

Později do důchodu? Dožíváme se vyššího věku, ale ne ve zdraví, upozorňuje gerontoložka Holmerová

Číst článek

Potíže s náporem

Sociální správa čelí od podzimu náporu. Celkem dostala podle svého ředitele loni za poslední čtvrtletí téměř 120 000 žádostí o předčasný důchod. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51 000 mužů a nově i žen, které se chystají teď do důchodu.

Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci. Úřad tak před pár týdny oznámil, že se doba vyřizování důchodu prodloužila a překračuje zákonnou tříměsíční lhůtu. V průměru tehdy trvala 99 dnů.

Tento týden evidoval úřad 18 000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14 000 o předčasnou penzí. Boháček poslance sociálního výboru ujistil, že úřad by měl situaci vyřešit do konce června. Poté by měl stíhat vyřizovat žádosti v zákonných lhůtách.

ČTK

Zdroj