Konference ve Wannsee. 80 let od vzniku děsivých nacistických plánů

5 měsíce starý 24

Vila u jezera Wannsee, ve které se konference konala | FOTO: A. Savin, WikiCommons CC BY-SA 3.0

20. ledna 1942 by byl zcela běžný zimní den. Kdyby se však toho úterního dopoledne nekonala konference, na které se řešilo, jak zlikvidovat celou jednu početnou skupinu lidí, o nichž se tam hovořilo jako o pouhých číslech.

Již koncem listopadu 1941 Reinhard Heydrich napsal, že je při řešení tzv. Židovské otázky nutno provést „veškeré potřebné přípravy v organizačním, věcném i materiálním ohledu“. Kromě samotného zrůdného plánu chtěl navíc prodiskutovat i konkrétnější otázky týkající se „míšenců“ a „smíšených manželství“.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Poslední dárek hradní partě od Babišovy vlády

číst článek »

A tak před osmi desítkami let Heydrich v roli hostitele přivítal u jezera Wannsee v bývalé průmyslnické vile, jež byla krátce předtím přeměněna na hotel SS, čtrnáct mužů. Vysokých ministerských úředníků, stranických funkcionářů a důstojníků SS. Nešlo o žádné primitivní hrdlořezy či kriminálníky. Ve většině případů to byli akademicky vzdělaní lidé, z nichž více než polovina měla doktorát, a to především doktorát práv. To jim však nebránilo aktivně se účastnit akce, kde se otevřeně hovořilo o vraždění v masovém měřítku kvůli „špatné“ rase.

Největší skupinu účastníků konference tvořili představitelé říšských ministerstev, která se přímo zapojovala do pronásledování Židů. Tak zde byl přítomen dr. Roland Freisler z ministerstva spravedlnosti, Friedrich-Wilhelm Kritzinger z říšského kancléřství, dr. Martin Luther zastupující ministerstvo zahraničí, Erich Neuman z Úřadu pro čtyřletý plán a dr. Wilhelm Stuckart, který byl zástupcem říšského ministerstva vnitra.

Druhou skupinu tvořili zástupci německé civilní správy na okupovaných územích na východě. Patřil sem dr. Josef Bühler, státní tajemník Hanse Franka v Generálním gouvernementu, dr. Georg Leibbrandt a dr. Alfred Meyer, oba z říšského ministerstva pro okupovaná východní území.

Kromě výše uvedených skupin Heydrich pozval do Wannsee i dva představitele SS a stranických míst, kteří měli v referátu především „rasové otázky“. Gerhard Klopfer byl náměstkem Martina Bormanna v úřadovně strany a Otta Hofmann šéfoval Hlavnímu úřadu pro rasu a osidlování.

Zbytek pak tvořili zástupci represivních složek. Šéf gestapa Heinrich Müller, vedoucí bezpečnostní police a SD v Generálním gouvernementu Karl Eberhard Schöngrat a dr. Rudolf Lange, šéf bezpečnostní police a SD na generálním komisariátu Ostland (Východní země). Celou sešlost doplňoval „expert na židovské otázky“ Adolf Eichmann.

Více se dočtete v nejnovějším čísle Týdeníku FORUM. Najdete ho v trafikách nebo na www.tydenikforum.cz.

Zdroj