Konferenci SPD zahájil Okamura kritikou vlády a odmítnutím války či migrace

před 2 týdny 31

foto Ilustrační foto - Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura hovoří na celorepublikové konferenci SPD, 13. dubna 2024, Praha.

Praha - Kritikou vlády a odmítnutím války, migrace či eura zahájil celostátní konferenci opozičního SPD šéf hnutí Tomio Okamura. Delegáti a delegátky budou volit předsednictvo. Kandiduje současné vedení. Dorazil i bývalý prezident Miloš Zeman.

"Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum," uvedl Okamura. Podle něj vláda "najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód" a nedávné slovenské prezidentské volby mohou být inspirací. "Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice," uvedl šéf SPD. Dodal, že pokud budou "vlastenecké strany" v eurovolbách úspěšné, mohou překreslit politickou mapu EU. Okamura kritizoval cenzuru, migrační pakt či plány unie na snižování emisí.

Parlamentní SPD bude dnes na konferenci jednat i o přípravě na podzimní krajské a senátní volby. Okamura zmínil snahu získat voliče hnutí ANO. Místopředseda Radim Fiala řekl, že hnutí SPD musí posílit v komunálu a nemůže podcenit senátní volby. "Zároveň musíme dát jasný signál pro sněmovní volby v roce 2025. Musíme být připraveni podílet se na vládě," uvedl Fiala. Podle něj "volič napoví", s kým by hnutí mohlo případně pak vládnout.

Konference začala minutou ticha za nedávno zesnulého poslance SPD Jaroslava Baštu. Následovala hymna. Na pódiu v jednacím sále bylo předsednictvo hnutí, které vedle Okamury a Fialy tvoří poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Čestné místo připadlo Zemanovi. Jako první vystoupil Okamura. Přijelo 225 delegátů a delegátek.

Hnutí SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

Přečtěte celý článek