‚Konflikt je v kritickém okamžiku‘. Británie a Francie se shodly na poskytnutí další podpory Ukrajině

5 měsíce starý 25

Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron se v neděli shodli, že válka na Ukrajině je v kritickém okamžiku. Oba chtějí Ukrajinu, která už přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi, ještě více podpořit. Johnson s Macronem se na tom domluvili na bilaterálním jednání na okraj třídenního summitu velkých světových ekonomik G7, který začal v Bavorsku v neděli.

Berlín 14:40 26. června 2022

Britský premiér Boris Johnson na summitu G7 | Zdroj: Reuters

„Shodli se, že konflikt je v kritickém okamžiku a že je možné zvrátit průběh války,“ uvedl v prohlášení mluvčí britské vlády. Británie v neděli oznámila, že chce Kyjevu v rámci finanční pomoci zaručit dalších 429 milionů liber (přibližně 12,3 miliardy korun).

ONLINE: Exploze u centra Kyjeva zasáhly obytnou budovu. Na místě bylo přes 10 záchranných jednotek

Číst článek

„To bude znamenat celkových 1,3 miliardy liber (přibližně 37,4 miliardy korun) v britských úvěrových zárukách,“ uvedl Johnsonův úřad.

Francouzská média s odvoláním na úřad britského premiéra uvedla, že Johnson varoval Macrona před pokušením v nynější situaci vyjednat řešení konfliktu. Podle Johnsona by to vedlo ke světové nestabilitě a k tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin získal pocit, že může v budoucnu opět manipulovat nezávislými zeměmi.

Macron a také německý kancléř Olaf Scholz dlouhodobě čelí kritice, že nehledě na ruskou agresi jsou stále vůči Putinovi vstřícní. Macron svůj postoj obhajuje tím, že s Putinem je nezbytné nadále jednat.

ČTK

Zdroj