Kongres dostal hlášení o hrozbě pro USA, podle médií souvisí s Ruskem

před 2 měsíce 71

foto Ilustrační foto - Budova Kapitolu ve Washingtonu, kde sídlí Sněmovna reprezentantů a Senát Spojených států amerických. 11. února 2024. 

Washington - Šéf zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů dnes vyvolal ve Washingtonu rozruch prohlášením, že Kongres byl informován o vážné hrozbě pro národní bezpečnost Spojených států. Informované zdroje televizi CNN a dalším médiím řekly, že varování souvisí s Ruskem a operacemi ve vesmíru. Podle dostupných informací se netýká bezprostředního nebezpečí pro Američany.

Kongresman Mike Turner ve svém krátkém komuniké hrozbu nespecifikoval, pouze uvedl, že informace o ní dnes dostali všichni členové Kongresu. "Žádám, aby prezident (Joe) Biden odtajnil všechny informace o této hrozbě, aby Kongres, administrativa a naši spojenci mohli otevřeně projednávat kroky potřebné k odpovědi na tuto hrozbu," dodal.

K věci se pak začali vyjadřovat i jiní představitelé Kongresu, přičemž další člen zpravodajského výboru Jim Himes novinářům řekl, že hlášení upozorňuje spíše na dlouhodobý problém, byť potenciálně vážný.

Zároveň se spekulovalo, že kauza souvisí se čtvrtečním hlasováním sněmovny o prodloužení kontroverzního opatření umožňujícího americkým rozvědkám sledování komunikace cizinců v zahraničí. Turner tento nástroj podporuje a podle zdrojů listu The Washington Post byly informace o neznámé hrozbě získány právě na základě této pravomoci.

Turnerovo vyjádření podle všeho zaskočilo Bidenovu vládu, napsala agentura AP. Prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan měl krátce po jeho zveřejnění na programu tiskovou konferenci, kde vyjádřil nad kongresmanovým počínáním překvapení. Uvedl, že s Turnerem a dalšími kongresovými lídry má na čtvrtek naplánovanou schůzku.

"Nejsem v pozici, abych z tohoto pódia mohl v tuto chvíli říct cokoli dalšího," prohlásil Sullivan.

Podle amerických médií Turner zákonodárcům sdělil, že nové informace se týkají "destabilizující cizí vojenské schopnosti", nejmenované zdroje citované několika velkými médii pak věc spojily s Ruskem. Podle informací Reuters či webu Politico se Turnerovo varování týká vesmírných operací. Některá média také uvádějí, že američtí zákonodárci měli k informacím přístup už delší dobu.

"Chtěl bych ujistit americký lid, že obavy veřejnosti nejsou na místě," reagoval na otázky na toto téma předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson s tím, že lídři Kongresu dostanou další informace na čtvrteční schůzce. "Pracujeme na tom," citoval jej na sociální síti X reportér CNN.

Přečtěte celý článek