Kontrolujeme morálku mládeže, vzkazují turkmenské úřady. Studentky musejí podstupovat ‚testy panenství‘

před 2 měsíce 67

Studentky středních škol musejí v turkmenistánské pobřežní provincii Balkán podstupovat povinné „testy panenství“, které jsou často prováděny bez souhlasu rodičů. Podle místních úřadů ale jde o nutné posouzení morálky dospívajících dívek. Studentky, které v testu „neuspějí“, musí škola nahlásit policii, popisuje pedagogický pracovník serveru Rádio Svobodná Evropa.

Ašchabad 12:00 14. února 2024

Turkmenské ženy

V Turkmenistánu vládne silný patriarchát (ilustrační foto) | Foto: stringer | Zdroj: Reuters

„Ve městech Balkanabat a Turkmenbaši jsou všechny studentky 9. až 11. tříd nuceny podstupovat gynekologické vyšetření. Seznam dívek, které byly během testů identifikovány jako ty, které měly pohlavní styk, je sdílen s místním policejním oddělením a ministerstvem národní bezpečnosti,“ řekl Rádiu Svobodná Evropa pracovník, který si přál zůstat v anonymitě s ohledem na svou bezpečnost v totalitně řízeném státě.

Podle několika rodičů a studentek začaly úřady provádět gynekologické testování bez jakéhokoliv souhlasu z jejich strany.

Policie zároveň také často kontroluje mobilní telefony dívek, které se ocitly na seznamu „odhalených“. V telefonních zprávách pak hledá informace o jejich podezřelých sexuálních partnerech, potvrzují to další pedagogičtí pracovníci. Podle policie jde o snahu identifikovat lidi, kteří měli pohlavní styk s nezletilými, a postavit je před soud.

Turkmenský prezident chce znovu uhasit Bránu do pekla. Jáma už v poušti hoří více než 50 let

Číst článek

Vláda ale zatím veřejně nevysvětlila, proč se gynekologické testy provádějí. Podle jednoho pracovníka, který opět vypovídal anonymně, by rozsáhlé testování mohlo souviset s nedávným nárůstem těhotenství náctiletých žen v této provincii.

„Informace o šesti nahlášených těhotenstvích mladých dívek se dostala na ministerstvo školství, které v důsledku toho udělilo tvrdou důtku vedoucímu regionálního školství. Hned poté provinční úřady zahájily kontroly ‚morální čistoty‘ ve velkých městech,“ dodal.

Nejde o první případ

Potupné testy panenství nejsou v Turkmenistánu, kde má autoritářská vláda rozsáhlou kontrolu nad životy lidí, bezprecedentní.

V roce 2018 provedli policisté v doprovodu gynekologů neohlášené razie ve školách na severu země. Důstojníci kontrolovali mobilní telefony studentů, zda neobsahují pornografická videa. Studentky zase musely podstoupit ony testy panenství v kanceláři školní zdravotní sestry.

Střední Asie jako ‚mezistanice‘ na cestě zboží do Ruska? Tmelu se vyvezlo o 84 tisíc procent víc

Číst článek

„Testy odhalily, že některé dívky už nejsou panny, a jejich rodiče byli předvoláni a veřejně před všemi ve škole zahanbeni,“ řekl tehdy Rádiu Svobodné Evropě zdroj blízký této záležitosti.

Podle zdroje z policejního oddělení Dašoguz byly testy z roku 2018 údajně součástí snah regionální vlády vypořádat se s prostitucí mezi teenagery. Tuto informaci ale podle Rádia Svobodná Evropa nelze nezávisle ověřit. Obdobné praktiky se ze stran úřadu objevily i o pár měsíců později, v roce 2019.

Práva žen v Turkmenistánu

Lidskoprávní aktivisté po celém světě odsuzují takovéto testy panenství a označují je za absurdní a ponižující praktiku, od které by se mělo upustit. Mnoho lékařských odborníků navíc uvádí, že panenská blána se může protrhnout i jinak než sexuálním stykem, a některé ženy se dokonce narodí bez ní.

Média již dříve informovala o porušování ženských práv v Turkmenistánu. Od roku 2015 je velmi obtížné podstoupit v zemi interrupci nebo sehnat antikoncepční prostředky. Téměř 60 procent žen ve věku 15 až 45 let zde také zažívá nějakou formu omezování svých práv. Časté je také přímé domácí násilí nebo zakazování vycházení z domu, píše server The Guardian.

Ženy jsou také vedeny k mlčení o sexuálním násilí. Neexistuje zde pro ně tedy téměř žádná šance najít spravedlnosti po znásilnění, jelikož je zvykem o těchto incidentech na veřejnosti vůbec nehovořit.

Středoasijští migranti zažívají v Rusku bití od policie a násilnou rekrutaci. Kvůli chudobě tam ale zůstávají

Číst článek

Nezisková organizace Freedom House, která každoročně sestavuje tzv. index svobody všech zemí na světě, označila v roce 2023 Turkmenistán za jeden z nejvíce autoritářských států na světě. Ze škály sta bodů na „stupnici svobody“ získala země pouze dva body.

„Turkmenistán je represivní autoritářský stát, kde v praxi politická práva a občanské svobody téměř neexistují. Volby jsou přísně kontrolovány a zajišťují jednomyslná vítězství pro prezidenta a jeho příznivce. Ekonomiku také řídí stát a korupce je systémová. Náboženské skupiny jsou pronásledovány a politický disent není vůbec tolerován,“ píše Freedom House.

Od roku 2015 vládne v Turkmenistánu prezident Serdar Berdimuhamedov, který nahradil ve funkci svého otce Gurbangulu, jenž odstoupil. Gurbangula si ale nadále z povzdálí drží většinu moci a vládne autoritářsky společně se synem. Prezident a jeho rodina jsou v zemi předmětem kultu osobnosti až zbožšťováni a mají prakticky neomezenou moc.

Ema Polívková

Přečtěte celý článek