Kontrolujme dětem zuby přímo ve škole, žádá Šmucler. Do výuky to nepatří, odmítá ředitel

1 měsíc starý 9

„Z hlediska péče o zuby jsme strašně zaostalá země. Vyspělé země nemají u dětí zubní kaz, souvisí to s tím, že se děti naučí o zuby správně pečovat,“ prohlásil na CNN Prima NEWS prezident České stomatologické komory. Proto by prý chtěl, aby se zavedly kontroly ve školách.

„Škola je místo, kam přivedou děti i problematické rodiny a máme tak šanci se s nimi potkat,“ sdělil Šmucler s tím, že v úvahu připadá, že by dentální hygienistky chodily přímo do problémových rodin. „Musíme přemýšlet o tom, jak tyto rodiny zachytit,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prymula: Regulace reexportů léčiv je nutná, měla být už dávno. Nedostatky skončí až v dubnu

Prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc ale podotkl, že ve školách již fungují všelijaké projekty, které mají pomoct. „Raději budeme děti učit než řešit podobné věci. Ve školách běží různé programy, které jsou zaměřeny na zdravou výživu a zdravé zuby. Nemyslím si, že by škola měla být místem, kde by měla probíhat přímá lékařská péče,“ řekl Zajíc a dodal, že by tyto věci měly zůstat u preventivních lékařských prohlídek, které mají absolvovat všechny děti.

Zajíc také doplnil, že když začne selhávat nějaký systém, je snaha nahradit to školou. „Když selhává rodinná výchova, posílíme etickou výchovu, když děti neumí jezdit na kole, posílíme dopravní výchovu. Na některé nápady je učitelská společnost alergická,“ řekl Zajíc.

Zdroj