Kontroly kvůli koronaviru: Provoz na hranicích ČR s Rakouskem je bez problémů

1 měsíc starý 12

9. ledna 2021, 15:16 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Bez zdržení zatím projedou vozidla z České republiky do Rakouska, které kvůli sílící koronavirové pandemii od půlnoci zavedlo kontroly na hranicích. Provoz je plynulý a před přechody na jihu Čech se kolony netvoří. ČTK to dnes dopoledne řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Problémy nejsou ani na jižní Moravě.

Státní hranice České republiky

Státní hranice České republiky
FOTO: Profimedia

"Namátkově kontrolujeme i ve vnitrozemí, což ale platí delší dobu. Na hranicích nikoho nemáme," uvedl Matzner. Na exponovaném přechodu v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku, kudy jezdí velká část tranzitní dopravy do Rakouska, byl dopoledne provoz minimální. Kontroly na rakouské straně proto nijak nenarušovaly jeho plynulost.

Problémy zatím nejsou ani na jižní Moravě, provoz u hranic je plynulý, řekl ČTK jihomoravský policejní mluvčí Petr Vala. Připomněl, že v poslední době cestuje do zahraničí výrazně méně Čechů než normálně.

V Česku přibylo v pátek 13.029 potvrzených případů nemoci covid-19, proti čtvrtku jich bylo zhruba o 1800 méně. S nákazou se aktuálně v zemi potýká 132.725 lidí. Od začátku epidemie je podle oficiálních údajů potvrzeno 822.716 nákaz. V Rakousku s méně obyvateli je kumulativní počet nemocných od začátku nákazy 379.071 případů. V obou zemí vlády zavedly přísná opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru.

Od příštího týdne bude omezen počet hraničních přechodů s Rakouskem. Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.

Zdroj