Kontroverzní most na titulní straně. Časopis TIME oceňuje lávku na Dolní Moravě

4 měsíce starý 24

Většina světa se po více než dvouleté pandemii covidu probouzí a cestovatelé se opět vydávají na cesty. Americký časopis proto sestavil žebříček nejzajímavějších míst, které stojí za to letos navštívit. Českého zástupce uvádí titulek „Jedinečné výhledy“ a podle časopisu jde o nový architektonický zázrak v České republice.

Sky Bridge 721, jak se 721 metrů dlouhý most v podhůří Jeseníků nazývá, byl po dvou letech výstavby otevřen letos v květnu. Je zavěšen více než 95 metrů nad zemí a nabízí panoramatické pohledy na Mlýnský potok a rozlehlé údolí zahalené do mraků. Chodník je široký bezmála čtyři metry a nadmořská výška mostu je od 1 110 do 1 116 metrů.

Atrakce drží Guinnessův rekord jako nejdelší visutý most pro pěší. Dosavadního rekordmana, most Baglung Parbat v nepálské provincii Gandaki, překonala o 154 metrů.

Před časem se do zájmů médií most dostal i kvůli tragické události. Zhruba v polovině června, tedy asi měsíc po otevření Sky Bridge, v blízkosti stavby zahynul muž. Poté, co most přešel, postihla ho srdeční zástava.

Most se navíc některým lidem vůbec nelíbí. Mezi kritiky se řadí například ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci Michal Servus. Podle něj je projekt visutého mostu z pohledu ochrany přírody problematický, protože nepříznivě ovlivní ráz krajiny. Plno dalších lidí pak má za to, že most kazí výhled na oblast.

Grónsko nebo moderní města

Na žebříčku 50 nejlepších míst podle časopisu Time se objevují nejen známá místa, jako je Velký bariérový útes, ale i méně známé turistické destinace, jako je třetí největší město Grónska Ilulissat. Na seznamu se prolínají přírodní skvosty se supermoderními městy, jako je například jihokorejské hlavní město Soul.

Mnohé z těchto destinací si razí cestu k hospodářskému oživení. Letos se například znovu otevře resort na filipínském ostrově Boracay, který byl mnoho let uzavřen kvůli nadměrnému turismu a následně z důvodu pandemie. Jiným se naopak daří dlouhodobě, rostou a mění se, jako třeba luxusní katarská metropole Dauhá. Ta letos, jako hostitel fotbalového mistrovství světa, otevírá 100 nových hotelů pro diváky jedné z největších sportovních událostí roku.

Zdroj