Konzervativní blok kancléřky Merkelové ztrácí podporu

3 měsíce starý 6

foto Ilustrační foto - Kancléřka Angela Merkelová na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Berlín - Čelný představitel bloku konzervativních stran kancléřky Angely Merkelové varoval, že v Německu sílí volání po politické změně. Učinil tak v reakci na čerstvý průzkum, který naznačuje, že unie CDU/CSU půl roku před volbami do Spolkového sněmu ztrácí důvěru voličů, uvedla dnes agentura AP.

Sondáž dnes zveřejněná v nedělním vydání deníku Bild přisoudila konzervativnímu bloku podporu 25 procent, přičemž Zelení se umístili hned v závěsu s 23 procenty. Třetím sociálním demokratům vyslovilo podporu 17 procent respondentů.

"Situace je velice vážná," řekl deníku bavorský premiér Markus Söder, který je uchazečem o společnou kancléřskou nominaci dvou sesterských konzervativních stran ve volbách 26. září. "Koronavirová čísla rostou a preference unie klesají."

Blok Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelové a Söderovy Křesťanskosociální unie (CSU), který získal v parlamentních volbách roce 2017 téměř 33 procent hlasů, zasáhla aféra kolem údajného obohacování některých zákonodárců na veřejných zakázkách při nákupu respirátorů jakož i frustrace obyvatel z pomalé vakcinační kampaně.

Do pátku dostalo něco přes deset procent občanů alespoň jednu dávku covidové vakcíny, zatímco 4,5 procenta obdrželo dávky obě. Německý Institut Roberta Kocha za uplynulých 24 ohlásil 17.176 nových případů nákazy koronavirem a 90 úmrtí spojených s covidem-19.

"Nálady pro změnu v zemi rostou," řekl Söder. "Unie potřebuje ukázat, že má stále sílu i ideje a že není vyčerpaná a opotřebovaná"

Söder soupeří o kancléřskou nominaci s předsedou CDU a premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. Merkelová uvedla, že o pátý mandát už usilovat nebude.

Zdroj