Koronavirus v Číně se šíří obrovskou rychlostí. Mohl by nakazit desetinu světové populace

5 měsíce starý 69

Hrozivých 800 milionů lidí, kteří by se mohli podle čínských zdravotníků nakazit koronavirem v příštích měsících, tvoří přibližně 10 % světové populace.

„K odhadu přenosnosti viru vědci často používají parametr, který se nazývá reprodukční číslo neboli číslo R. Číslo R udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný. Například na začátku pandemie na jaře 2020 bylo číslo R přibližně 2 nebo 3,“ uvedl epidemiolog Ben Cowling působící na hongkongské univerzitě pro server NPR.

V té době každý člověk šířil virus v průměru na 2 až 3 osoby. Během vlny omikronové nákazy se ve Spojených státech číslo R minulou zimu vyšplhalo asi na 10 nebo 11. 

Čína opouští nulovou toleranci covidu. Epidemii má za dveřmi

Svět

Vědci z Čínské národní zdravotnické komise nyní odhadují, že v současné době je v Číně R číslo 16. „To je opravdu vysoká úroveň přenosnosti,“ sdělil Cowling.

Dodal také, že minulou zimu se v USA počet případů zdvojnásoboval zhruba každé tři dny. V Číně se počet případů zdvojnásobuje každých několik hodin.

Výzkumník v oblasti globálního zdraví z Yaleovy univerzity Xi Chen uvedl, že první vlna koronaviru po rozvolnění opatření by mohla nakazit až 60 % čínské populace.

Epidemiolog Eric Feigl-Ding na svém twitterovém účtu zveřejnil videa se záběry z plných čínských nemocnic. Podle něj je současná situace jen začátkem následných kolabujících nemocnic.

⚠️THERMONUCLEAR BAD—Hospitals completely overwhelmed in China ever since restrictions dropped. Epidemiologist estimate >60% of 🇨🇳 & 10% of Earth’s population likely infected over next 90 days. Deaths likely in the millions—plural. This is just the start—🧵pic.twitter.com/VAEvF0ALg9

— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) December 19, 2022

Z postoje vládnoucí komunistické strany Číny mrazí.

„Ať se nakazí, kdo potřebuje, ať zemře, kdo potřebuje,“ cituje epidemiolog postoj Pekingu ve svém tweetu.

Na záběrech jdou vidět přeplněné nemocniční chodby, na kterých jsou těla mrtvých lidí přikrytá dekami.

Zdroj