Kvůli korupci v krajských nemocnicích ministerstvo pro místní rozvoj stoplo eurodotace za téměř miliardu korun. Jde třeba o peníze na nový pavilon s operačními sály v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, na který mělo jít z Bruselu 169 milionů. Nebo pořízení přístrojů pro urgentní pracoviště v Rumburku za 110 milionů. „Neznamená to, že zrovna těchto projektů se týká dané podezření. Pozastavení plateb je preventivní,“ zdůraznila mluvčí úřadu.
Praha 18:03 22. února 2024
Stavby stojí, přístroje jsou nakoupené. Prozatím ale peníze z fondu Evropské unie nemocnice v Ústeckém kraji a nemocnice v Jihlavě na již zrealizované projekty nedostanou. Důvod?
Končí šéf Nemocnice Jihlava, který je ve vazbě kvůli podezření z korupce. Odvolala ho Rada Kraje Vysočina
Číst článek
Úřad vedený ministrem Ivanem Bartošem (Piráti) se rozhodl vyplácení dotací pozastavit před několika dny v reakci na korupční kauzu týkající se veřejných zakázek v krajských nemocnicích. Na stopku upozornil server Seznam Zprávy.
Zatím není jasné, jakých konkrétních projektů podpořených financemi z Evropské unie, se pondělní razie, při níž bylo zadrženo deset lidí, týká. Podezření ale vedlo ke stopce patnácti projektů, na něž mělo jít z Evropského fondu pro regionální rozvoj dohromady 959 milionů korun.
„Pozastavení plateb je nutný preventivní krok, dokud nám Národní centrála proti organizovanému zločinu nesdělí výsledky vyšetřování,“ uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.
Policisté obvinili deset lidí, pět z nich poslal soud do vazby včetně odvolaného generálního ředitele ústecké firmy Krajská zdravotní Petra Malého či rovněž odvolaného ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. Podezřívají je z korupce při nákupu zdravotnického materiálu a vybavení.
Server iROZHLAS.cz přináší kompletní seznam všech projektů, které jsou nyní kvůli korupční kauze pozastavené a není tedy jisté, zda příspěvek z Bruselu dostanou.
Na soupisce figuruje třeba dotace na rekonstrukci Porodnice a přístrojové vybavení nemocnice Teplice, na níž mělo jít z unijních fondů přes 58 milionů korun. Nebo projekt s názvem Rozvoj a modernizace zdravotní péče Nemocnice Jihlava - Diagnostika a komplement, na který má Unie přispět dokonce více jak 190 miliony korun.
Ministerstvo je navíc připraveno prověřit i dotace, které už byly nemocnicích vyplacené. „Až nám orgány činné v trestním řízení sdělí, jakých výběrových řízení se podezření týká, prověříme i platby proplacené v minulosti,“ potvrdila mluvčí Hešíková.
Není tedy vyloučené, že kvůli kauze se budou muset vracet dotace, které již mají nemocnice na svých účtech. „Pokud bychom narazili na nějaká pochybení, budeme tyto prostředky po příjemcích vymáhat dodatečně,“ podotkla.
Korupce v nemocnicích
V kauze, kterou spustila pondělní policejní razie v nemocnici v Jihlavě a v Ústí nad Labem, podezřívají detektivové organizovanou skupinu z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na dodávky zdravotnických zařízení. Celkem bylo obviněno deset osob.
Ve středu soud poslal do vazby dnes už bývalého ředitele Krajské zdravotní, která sdružuje nemocnice v Ústeckém kraji, Petra Malého a ve čtvrtek odvolaného šéfa Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva. Ve vazbě skončila také trojice podnikatelů, která se měla ovlivňování tendrů účastnit.
Případ má na starosti Úřad evropského veřejného žalobce a to proto, že část dodaného lékařského vybavení v rámci zakázek měla být spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).