Kosatky u Španělska napadly loď a poslaly ji ke dnu. Byly brutální, popsala zachráněná posádka

6 měsíce starý 23

K incidentu došlo před týdnem u pobřeží Andalusie nedaleko Gibraltarského průlivu. Kolem půlnoci zachytila podle webu EuropaSur námořní záchranná služba volání o pomoc. Čtyři trosečníci uvedli, že mají poničené plavidlo, které se rychle plní vodou. Posádku zachránili, nicméně loď museli nechat na moři, kde se později potopila.

ČTĚTE TAKÉ: Z malé nádrže do oceánu: Nejosamělejší kosatka světa dostala svobodu

Podle výpovědi posádky přišel atak zničehonic. „Najednou se ozvalo hlasité dunění. Nejdřív jsem si myslel, že jsme něco trefili. Ale pak jsem si rychle uvědomil, že na loď útočí kosatky,“ popsal webu yacht.de jeden z členů. „Byly brutální. Šlo o dvě menší a jednu větší,“ upřesnil.

Kosatky v blízkosti lodí nejsou ničím ojedinělým

Kytovci si s plachetnicí doslova pohrávali. Tu a tam bylo ticho a klid, a pak přišel další výpad. „Malé kopírovaly tu velkou,“ uvedli aktéři. Po asi hodině a půl začala do trupu pronikat voda. Ačkoli posádka ihned spustila čerpadla, pomalému potápění nezabránila. Kosatky pak s útoky přestaly, podle webu yacht.de byla jejich práce hotová.

Web ABC de Andalucía pak upozorňuje, že se nejedná o ojedinělý případ. Jen letos mají v této oblasti na svědomí už pět incidentů s lidmi. Ovšem k potopení lodi došlo vůbec poprvé. Dosud si zvířata s plavidly spíše jen pohrávala. Podle mořské bioložky Evy Carpinelliové může taková aktivita souviset s lovem tuňáka. Mohou se cítit ohroženy. „Něco se s nimi děje. Možná kvůli stresu, který jim způsobují lidé. Možná je nová technika rybolovu trápí a něco tím sdělují. Na závěry je ale ještě brzy,“ uvedla bioložka.

Podívejte se na setkání jiným nebezpečným predátorem. V Kanadě vyskočil z popelnice medvěd na ředitele školy:

Zdroj