Kostel v Neratově v Orlických horách bude mít už brzy opravenu svoji unikátní skleněnou střechu

5 měsíce starý 36

Oprava unikátní skleněné střechy kostela v Neratově v Orlických horách se blíží ke konci. Rekonstruována musela být kvůli stavebním nedokonalostem. Do kostela zatékalo. Dělníci tak museli zpevnit krovy a kovové konstrukce. Momentálně ve výšce pětadvacet metrů s pomocí jeřábu instalují na střechu nové skleněné desky.

Praha 14:42 29. října 2022

V Neratově pokračuje oprava unikátní skleněné střechy tamního kostela | Zdroj: Agrostav Ústí nad Orlicí, a.s.

„Jsme zhruba v polovině. Čeká nás teď hlavní polygon, kde jsou skla o váze asi 650 kilogramů. Musíme to napojit s malými stříškami, což je největší problém. Protože tady v těch úžlabinách se musíme na milimetr sejít,“ říká jeřábník Jaroslav Prchal.

Oprava unikátní skleněné střechy kostela v Neratově se blíží ke svému závěru

Pracovníci na střeše kostela sedm až osm hodin. „Teď je naštěstí počasí příznivé. V minulosti jsme ztratili deset až dvanáct dnů, protože září a část října bylo hodně deštivo,“ vysvětluje. 

Uvnitř kostela je už kompletně hotovo. „Ano, zde je už hotovo, jen se musí ještě sundat lešení,“ říká farář Josef Suchár. 

V průběhu prací, kdy byla střecha odkryta, do kostela i zateklo. „Je tu samý kámen, takže zatím je to jen navlhlé a mokré. Uvidíme, jestli s tím náhodou něco neprovede mráz, který se už přibližuje. Ale doufáme, že nikoliv,“ vysvětluje Suchár.

Veškeré práce na skleněné střeše kostela v Neratově v Orlických horách na Rychnovsku by měli mít dělníci hotové do konce listopadu.

Jakub Vik, Milan Baják

Zdroj